Dach dwuspadowy czy czterospadowy?

Dach dwuspadowy czy czterospadowy?


Dach dwuspadowy czy czterospadowy?
2018/05/22 Dział ogólny

Na zdjęciu gotowy projekt domu Ka33

Gotowy projekt domu uwzględnia wszystkie te kryteria, pozwalając nam na wybór najlepszego dla naszej rodziny rozwiązania. Modernizm, coraz częściej wprowadza płaski dach, lecz wciąż największą popularnością cieszy się dach dwu- lub czterospadowy. Niektórzy inwestorzy muszą dodatkowo podporządkować się regulacjom zawartym w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

Gotowy projekt domu z dwuspadowym dachem
Gotowy projekt domu z dwuspadowym dachem, cieszy się obecnie największą popularnością. Sprawdza się on zarówno w klasycznych projektach takich jak; Ka30, Ka48 oraz nowoczesnych w stylu; Ka24, Ka44. Duża płaszczyzna i prosty kształt pozwalają na maksymalne wykorzystanie materiałów budowlanych, potrzebnych do wykonania więźby oraz samego pokrycia dachu. Dlatego też, często klasyfikowane są one, jako tani w budowie gotowy projekt domu jednorodzinnego, w których możemy wyróżnić; Ka42 Sz. Duży kąt nachylenia dachu sprawia, iż jest on odporny na wiele czynników atmosferycznych, ponieważ jego konstrukcja ułatwia odprowadzenie nadmiaru deszczu. Dodatkowo śnieg nie stanowi nadmiernego obciążenia, ponieważ gdy będzie go zbyt wiele na jego powierzchni - zsunie się.
Dach dwuspadowy powinien stać się głównym obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących tani w budowie gotowy projekt domu. Ergonomiczny kształt dwuspadowego dachu pozwala na precyzyjne wykorzystanie materiałów budowlanych. Mniejsze zużycie jest spowodowane brakiem konieczności tworzenia wykuszy i skomplikowanej konstrukcji. Przykładem będzie gotowy projekt domu Ka43. Dodatkowo waga dachu jest znacznie niższa niż w przypadku dachu czterospadowego, co finalnie obniża wysokość inwestycji.
Gotowy projekt domu z dwuspadowym dachem to większy komfort i możliwości aranżacyjne poddasza, ponieważ tylko dwie ściany są niskie, zaś kolejne dwie posiadają klasyczną wysokość. Doświetlenie pomieszczeń stanie się również tańsze, ze względu na możliwość wstawienia okien ściennych, które zwykle cechują się korzystniejszą ceną niż okna dachowe. Takie rozwiązanie prezentuje gotowy projekt domu Ka16.

Gotowy projekt domu z czterospadowy dachem 
Niekwestionowaną zaletą w gotowy projekt domu z dachem czterospadowym jest atrakcyjny wygląd. Utwierdzi nas w tym m.in. projekt Ka35 oraz Ka21. Połać zwykle opiera się na ścianach kolankowych, co pozwala nam na rezygnację z lukarn doświetlających poddasze. Osadzenie dachu na ścianach kolankowych umożliwi nam podobnie jak w przypadku dachu dwuspadowego wykonanie okien ściennych, lecz mogą stać się one niewystarczające i konieczne będzie doświetlenie pomieszczenia oknami dachowymi.
Gotowy projekt domu z czterospadowy dachem to wyższe koszty inwestycji. Cztery zamiast dwóch połaci jest równoznaczna ze zwiększeniem zapotrzebowania na materiały przeznaczone do pokrycia dachu. Oczywiście koszty będą różne w zależności od wyboru dachówki jak w przypadku Ka14 2G, blachodachówki - Ka11 lub gontu – Ka21 Sz. Na finalny koszt złoży się również większe zapotrzebowanie na kalenice, pasy nadrynnowe, rynny, rury spustowe oraz pasy podrynnowe, co nie pozostanie bez wpływu na wagę całej konstrukcji.
Czterospadowy dach w gotowy projekt domu to inwestycja, na którą powinni zdecydować się inwestorzy posiadający odpowiednie zasoby finansowe. Atrakcyjny wygląd oraz późniejsze zróżnicowanie w aranżacji wnętrz z pewnością pozytywnie wpłynie na komfort mieszkańców.

Dach dwuspadowy czy czterospadowy – koszt wykonania
Gotowy projekt domu a konkretniej koszt jego wykonania jest determinowany przed wybór konstrukcji oraz materiałów wykończeniowych. Niestety na tym etapie sprawdza się stwierdzenie, że na im prostsze rozwiązanie się zdecydujemy tym niższa będzie nasz inwestycja. Zakładając, iż dwuspadowy dach o powierzchni 150 m2 wykonamy bez okien dachowych oraz lukarn, zaś w konstrukcji wykorzystamy drewno impregnowane ciśnieniowo to koszt wyniesie około 12 000 tysięcy złotych. Do kosztów konstrukcji należy doliczyć membranę oraz pokrycie dachu i jego wykończenie, które wyniesie również ok. 12 000 tysięcy złotych.
Dach czterospadowy przy tej samej powierzchni będzie znacznie bardziej skomplikowany w budowie niż dwuspadowy. Koszt konstrukcji oraz robocizny to ok. 16 000 tyś złotych. Dodatkowo membrana oraz jego pokrycie to koszt przynajmniej 17 000 tysięcy złotych. Przy nawet tak szybkich obliczeniach i niewielkiej powierzchni dachu widzimy, iż finalny koszt inwestycji jest o 12 000 tyś zł wyższy w przypadku dachu czterospadowego. Mimo, iż różnica w cenie wydaje się być znacząca to musimy pamiętać, iż gotowy projekt domu stanie się naszym miejscem do końca życia. Dlatego też, jeżeli gotowy projekt domu z czterospadowym dachem bardziej wpisuje się w Twoje potrzeby i gusty – zdecyduj się na niego, ponieważ rozkładając inwestycję na wiele lat, koszty nie są aż tak wysokie.

Na zdjęciu gotowy projekt domu Ka33

Pozostaw swój komentarz


WYSZUKIWARKAPopularne projekty

Ka23

Cena: 2499 zł 2699 zł
Zobacz projekt


Ka34

Cena: 2299 zł 2499 zł
Zobacz projekt


Ka30

Cena: 2499 zł
Zobacz projekt


Ka33

Cena: 2299 zł 2499 zł
Zobacz projekt


Masz pytania? Skontaktuj się z naszym konsultantem.

Jeśli interesuję Cię nasza ofertą lub masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszej działalności skontakuj się z nami.

Copyright 2014. "Autorska Pracownia Projektowa PROJEKTYKA Joanna Ratajczak" Wszelkie prawa zastrzeżone. design ZAMAT