Izolacja fundamentów


Izolacja fundamentów
2017/10/09 Dział ogólny

Na zdjęciu gotowy projekt domu Ka14

Izolacja fundamentów składa się z pionowego i poziomego zabezpieczenia konstrukcji. Izolacja pozioma fundamentów znajduje się pomiędzy ławami a ścianami oraz między ścianami parteru podstawą konstrukcji. Jej zadaniem jest ochrona murów przed kapilarnym podciąganiem wody. Dodatkowo warstwy materiału izolacyjnego tworzą tzw. warstwę poślizgową, dzięki której ława i ściana zostają rozłączone, nie tworząc jednolitego elementu konstrukcyjnego. Odseparowanie obu elementów konstrukcyjnych w gotowy projekt domu jest konieczne, ponieważ ich brak mógłby doprowadzić do powstawania spękań, a w konsekwencji osiadania budynku. Najpopularniejszym materiałem do wykonywania hydroizolacji poziomej, jest papa układana na lepiku lub termozgrzewalna, może ona również zostać zastąpiona grubą folią z PCW.

Izolacja pionowa fundamentów
Pionowa izolacja fundamentów jest niezbędna na każdej budowie, ponieważ w gruncie zawsze znajduje się pewna ilość wilgoci lub woda. Dlatego też, beton wchłania ją jak gąbka, co znacznie obniża jego trwałość. Dzięki wykonaniu izolacji pionowej od strony gruntu, zabezpieczamy ściany fundamentowe przed niszczącym działaniem wody. Często również wykorzystuje się izolację fundamentów od strony wewnętrznej budynku. Najczęściej hydroizolację układa się bezpośrednio na ścianie fundamentowej, następnie osłania się materiałem termoizolacyjnym. Możliwa jest również zmiana tej kolejności. W takiej sytuacji najpierw ociepla się ściany, tynkuje a następnie wykonuje hydroizolację. Wówczas warstwy hydroizolacyjne powinno się osłonić na przykład folią kubełkową, aby nie uległy zniszczeniu podczas zasypywania wykopów.

Izolacja pionowa – materiały
Izolacja pionowa fundamentów pokrywa całą powierzchnię ścian, do tego celu wykorzystuje się papę, folię masy bitumiczne, masy polimerowe oraz zaprawy mineralne. Papa koniecznie musi być modyfikowana SBS lub APP, na osnowie poliestrowej, przeznaczona do zgrzewania. Spełnienie tych warunków jest konieczne, ponieważ pozostałe mogą nie podołać ciężkim warunkom, panującym pod powierzchnią gruntu. Izolacja fundamentów papą to jeden z najtańszych sposobów gwarantujący trwałą i szczelną izolację. Izolacja fundamentów może zostać wykonana z foli polietylenowej – LDPE lub HDPE oraz z PCW. Jej grubość powinna mieścić się w przedziale  0,3 – 1,5 mm, która za pomocą kleju łączy się ze ścianami fundamentowymi. Na rynku znaleźć można również folię termozgrzewalną oraz samoprzylepną. Izolacja fundamentów masą bitumiczną charakteryzuje się łatwością nanoszenia oraz idealnym wypełnieniem nierówności podłoża. Zazwyczaj trzeba nimi smarować ścianę dwukrotnie. Gdy zawierają rozpuszczalniki organiczne, nie powinny stykać się z polistyrenem, bo doprowadzą do jego zniszczenia. Masy bez rozpuszczalników organicznych mu nie szkodzą, a wręcz służą do przyklejania polistyrenowych płyt do ścian fundamentowych. Izolacja fundamentów wykonana przy pomocy masy bitumicznej wymaga dodatkowego zabezpieczenia, ponieważ sama masa uchroni fundamenty przed wilgocią, ale nie przed wodą.
Masa polimerowa również świetnie się sprawdzi w izolacji fundamentów. Mają bardzo zbliżone cechy i właściwości, jak masy bitumiczne. Ponadto masy polimerowe, świeżo nałożone, mogą wchodzić w reakcje z polistyrenem, dlatego lepiej, żeby oba te produkty się nie stykały, wyjątkiem jest, gdy producent masy dopuszcza taką możliwość. Izolacja fundamentów zaprawą mineralną to bardzo popularny sposób, ponieważ jest to pewnego rodzaju tynk o właściwościach termoizolacyjnych. Często są to produkty dwuskładnikowe oferowane, jako sucha zaprawa i płynna emulsja. Trzeba je ze sobą wymieszać, zachowując wymagane proporcje. W wyniku ich połączenia otrzymujemy masę zabezpieczającą oraz wyrównującą ściany, co ma szczególne znaczenie przed ich ociepleniem. Masy takie nanosi się przeważnie pacą. Ich zaletą jest to, że nie wymagają już osłaniania folią kubełkową.

Cieplna izolacja fundamentu
Aby cieplna izolacja fundamentu była skuteczna, musi tworzyć ciągłą warstwę na ścianie fundamentowej oraz opartej na niej ścianie zewnętrznej. Dlatego najlepiej, jeśli ściana fundamentowa jest izolowana po stronie zewnętrznej, a jej izolacja łączy się z izolacją ściany nadziemia. Na tym etapie warto również zauważyć, iż ściany fundamentowe wykonane bloczków keramzytowych cechują się gorszymi właściwościami niż ocieplone dodatkową warstwą materiału izolacyjnego. Do izolacji cieplnej podłogi możemy wykorzystać styropian, polistyren ekstrudowany, płyty z twardej wełny mineralnej oraz warstwę kruszywa o dobrych właściwościach termoizolacyjnych.

Na zdjęciu gotowy projekt domu Ka14

 

Pozostaw swój komentarz


WYSZUKIWARKAPopularne projekty

Ka23

Cena: 2699 zł
Zobacz projekt


Ka34

Cena: 2499 zł
Zobacz projekt


Ka30

Cena: 2499 zł
Zobacz projekt


Ka33

Cena: 2199 zł 2499 zł
Zobacz projekt


Masz pytania? Skontaktuj się z naszym konsultantem.

Jeśli interesuję Cię nasza ofertą lub masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszej działalności skontakuj się z nami.

Copyright 2014. "Autorska Pracownia Projektowa PROJEKTYKA Joanna Ratajczak" Wszelkie prawa zastrzeżone. design ZAMAT