Cechy dachów wpływające na ich finalny koszt


Cechy dachów wpływające na ich finalny koszt
2019/11/04 Dział ogólny

Mądry wybór projektu
Dużym powodzeniem wśród inwestorów cieszą się projekty parterowych domów z poddaszem użytkowym, w którym można zaaranżować idealną strefę nocną. Oznacza to jednak konieczność zastosowania okien połaciowych lub przepięknych lukarn z zadaszeniami. Obydwa te atrybuty nowoczesnego domu wiążą się z koniecznością ingerencji w prostą strukturę dachu i uwzględnienia w jego projekcie specjalnych prac. Jeśli marzeniem inwestora są efektowne wieżyczki na skraju budynku, pokryte stożkowym dachem niczym w bajkach, lub falowany dach wzorowany na przedwojennych dworkach, wówczas trzeba tę kwestię uwzględnić w projekcie, by odpowiednio wykonać konstrukcję zadaszenia. A zatem, na finalny koszt budynku będzie miał wpływ przede wszystkim stopień skomplikowania dachu. Im więcej „upiększeń” i funkcjonalnych przeróbek, tym droższy będzie jego projekt. Chcąc maksymalnie ciąć koszta, najlepiej zainwestować w projekt domu z dwuspadowym lub nawet całkiem z płaskim dachem – one są najprostsze w realizacji i najtańsze.

Powierzchnia połaci dachowej
W tym przypadku jedynym sposobem na optymalizację kosztów pokrycia dachowego jest wybór budynku dwukondygnacyjnego, o mniejszej powierzchni każdej z kondygnacji, ponieważ wtedy nie oszczędzając na powierzchni użytkowej można zaoszczędzić na ilości dachu potrzebnego do pokrycia. Biorąc jednak pod uwagę stopień skomplikowania budowy dwukondygnacyjnego budynku, mniejszy i tańszy dach wcale nie musi zmniejszyć kosztów budowy całego domu. Na powierzchni trudno zaoszczędzić – trzeba kupić dokładnie tyle połaci, ile jest potrzebne. Można jedynie zadbać o szczegółowe wyliczenie powierzchni i zakup konkretnej liczby metrów kwadratowych dachu.

Rodzaj pokrycia
Samo ułożenie dachówek, które chronią i zdobią, jest finalnym etapem prac na dachu. Podstawą jest zbudowanie właściwej konstrukcji drewnianej, czyli szkieletu, na którym będą układane warstwy izolacyjne, szczelnie zabezpieczające dach przed warunkami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Dopiero na wierzch układa się dachówki. Na nich zdecydowanie nie warto oszczędzać. Im lepsze i bardziej wytrzymałe materiały będą się składać na układane na domu dachówki, tym dłużej wytrzyma zbudowany z nimi dach. Dobre materiały są też niejako gwarantem długiej żywotności warstw izolacyjnych, i bezpośrednio wpływają na komfort mieszkania w takim budynku.

Dach – złożona konstrukcja
Tylko z zewnątrz dachówki ułożone jedna obok drugiej w równiutkich rządkach wydają się być zbudowane niczym dziecinnie prosta układanka. W rzeczywistości cały dach to złożona konstrukcja, która wymaga ścisłej współpracy architekta z ekipą dekarską. Zdecydowanie nie warto poszukiwać oszczędności na budowie dachu, próbując położyć go samodzielnie lub wspólnie z innymi osobami, niewykwalifikowanymi w tym fachu. Dach to bardzo ważny element budowy całego domu i jego nieszczelność odsłonięta po kilku latach może poważnie wpłynąć na stan całego budynku, pogarszając go. Inwestor może jednak dość dokładnie oszacować, ile wyniesie go budowa dachu, biorąc pod uwagę kosztorys firmy dekarskiej i to, ile czasu spędzi ona przy jego wykonaniu, oraz koszt materiałów zużytych do wykonania dachu, które można oszacować z ogromną precyzją.


Na koszt dachu wpływają trzy zasadnicze czynniki, z których najważniejszy jest rodzaj więźby dachowej, uwarunkowany stopniem skomplikowania konstrukcji. Chcąc optymalizować koszty, warto wybierać gotowe projekty domów wśród tych tanich do wykonania – one uwzględniają wszystkie czynniki finansowe, w tym również koszt budowy dachu.

Pozostaw swój komentarz


WYSZUKIWARKAPopularne projekty

Ka33

Cena: 3099 zł 3399 zł
Zobacz projekt


Ka23

Cena: 3799 zł
Zobacz projekt


Ka34

Cena: 3299 zł
Zobacz projekt


Ka11

Cena: 3499 zł 3799 zł
Zobacz projekt


Masz pytania? Skontaktuj się z naszym konsultantem.

Jeśli interesuję Cię nasza ofertą lub masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszej działalności skontakuj się z nami.

Copyright 2014. "Autorska Pracownia Projektowa PROJEKTYKA Joanna Ratajczak" Wszelkie prawa zastrzeżone. design ZAMAT