Działka pod budowę domu – jak szukać, aby znaleźć najlepszą?


Działka pod budowę domu – jak szukać, aby znaleźć najlepszą?
2019/10/08 Dział ogólny

Oto garść porad, które mogą być warte dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych!

Upewnij się, że na tej działce możesz postawić dom!
Jeśli tak jak większość ludzi nie przepadasz za biurokracją i opieszałością urzędów, zawężaj swoje poszukiwania działki do tych, które formalnie są działkami budowlanymi. Czy to oznacza, że na kupionej tanio działce rolnej nie da się postawić domu? Grunt to grunt – bardzo prawdopodobne, że działka, która dotąd była uprawiana rolniczo, a (przykładowo) po śmierci właściciela podzielona przez dzieci i wystawiona na sprzedaż, jest dobrym miejscem na budowę domu. Jeśli jednak zbudujesz na niej dom, licz się z konsekwencjami w postaci kary za samowolkę budowlaną. A przekształcenie kwalifikacji działki z rolnej na budowlaną może się ciągnąć latami. Jeśli masz to wliczone w koszty taniego zakupu działki – możesz próbować, ale do czasu uzyskania dokumentów nie ma szans, by cokolwiek zacząć na niej budować.

Powierzchnia działki – ma znaczenie nie tylko ze względu na cenę
Większa powierzchnia to większy koszt działki, ale nie tylko to powinno decydować o zakupie. Chcąc zaaranżować duży ogród lub mieć pewność całkowitej izolacji od sąsiadów, warto pokusić się o większy areał. Mniejszy, to natomiast niższe koszty i mniej pracy przy utrzymaniu działki. Na małych powierzchniach doskonale sprawdzają się projekty domów na małą lub na wąską działkę. Nie trzeba się więc obawiać, że wybór modelu domu zostanie mocno ograniczony. Mniejsze działki budowlane dostępne są zwykle w miastach oraz w rejonach podmiejskich, co również ma swoje zalety.

Zobacz, co możesz postawić na danej działce
Sam fakt pozwolenia na budowę nie jest jedynym dokumentem, który uprawnia do zbudowania dowolnego budynku. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dostępny w lokalnym urzędzie gminy zdradzi nieco więcej informacji na ten temat. To dokument, w którym zawarto informacje na temat tego, czy w okolicy planowane są rozbudowy infrastruktury drogowej w najbliższym czasie lub inne renowacje. To także plan, który określa jakie kryteria powinien spełniać dom wybudowany na oglądanej działce, i czy w ogóle można go w tym miejscu postawić. Chodzi, rzecz jasna, o spójność zabudowy na terytorium gminy.

Lokalizacja działki – a może od tego należy zacząć?
Teoretycznie jest to podstawowe kryterium wyszukiwania działki pod budowę. Jednak mówiąc wprost – od zawężenia pola wyszukiwania zaczyna się u każdej osoby przeglądanie ogłoszeń. Z reguły przyszli inwestorzy już wiedzą, czy poszukują działki miejskiej, w odległości maksymalnie 10 km od centrum miasta, czy też całkiem odległej, a przy tym tańszej i spokojniejszej. To kryterium jest już niejako rozpatrzone na etapie rozglądania się za działką w określonym miejscu. Warto zwrócić uwagę na coś innego – na drogi dojazdowe i to, od której strony świata są one zlokalizowane. Będzie to miało wpływ na kupno projektu domu. Na szczęście gotowe projekty domów uwzględniają też usytuowanie frontu domu od różnych stron świata. Dzięki temu można korzystniej zagospodarować przestrzeń na strefę dzienną i nocną i w pełni wykorzystywać ich walory. Szukając działki należy mieć na uwadze to, że najlepiej, aby miejsce na budowę domu ulokować na lekkim wzniesieniu. Niekiedy okazyjne ceny działek spowodowane bywają tym, że leżą one na terenach zalewowych, co znacznie utrudnia funkcjonowanie w okresie zimowo-wiosennym, w czasie roztopów!

Bądź pewien stanu prawnego działki
Nieruchomości to zbyt poważna inwestycja, aby kupować je z niepewnego źródła. Księga wieczysta powinna być pierwszym dokumentem, jaki należy sprawdzić przed zakupem. Należy upewnić się, czy działka należy do sprzedawcy, czy nie jest zadłużona. Tym sposobem unika się już na wstępie strat oszczędności całego życia i podejrzanych interesów z podejrzanymi sprzedawcami, a także oszczędza sobie wieloletnich batalii sądowych.

Uzbrojenie działki w media
Dobrze jest przed zakupem działki budowlanej zorientować się, czy posiada ona przyłącza gazu, prądu i wody. Taka działka oczywiście jest nieco droższa, ale za to prace instalacyjne przy podłączaniu tych mediów skracają się do niezbędnego minimum. Przyłącza do mediów robione na własny koszt, szczególnie gdy do sieci jest daleko, to wydatki rzędu dziesiątek tysięcy złotych!

Ustrzeż się błędu podczas kupna działki!
Wiele kwestii, takich jak odległość do miasta, do innych sąsiadów, działka w pobliżu rzek czy lasów, mniejsze lub większe nasłonecznienie – zależą tylko od preferencji inwestora. Wymienione powyżej kwestie, na które należy zwrócić baczną uwagę, leżą jednak w kanonie podstawowych informacji na temat tego, co należy wiedzieć przed zakupem działki. Nie są to zagadnienia proste, zapisane czarno na białym przystępnym językiem, zrozumiałym dla każdego. Jednak odpuszczając sobie przejrzenie stosów trudnych do zrozumienia dla laika dokumentów, inwestor może popełnić ogromny błąd, kosztujący go ogromne pieniądze. Budowa wymarzonego, własnego domu nie powinna być nigdy decyzją pochopną, ani ponaglaną przez chęć jak najszybszego rozpoczęcia prac i wprowadzenia się. A kupno działki to dopiero początek zmagań! Na szczęście na etapie wyboru projektu będzie już o wiele łatwiej, ponieważ wiele gotowych planów architektonicznych przygotowywanych jest z myślą o najróżniejszych wersjach działek oraz preferencjach inwestorów.

Pozostaw swój komentarz


WYSZUKIWARKAPopularne projekty

Ka33

Cena: 3099 zł 3399 zł
Zobacz projekt


Ka23

Cena: 3799 zł
Zobacz projekt


Ka34

Cena: 3299 zł
Zobacz projekt


Ka11

Cena: 3499 zł 3799 zł
Zobacz projekt


Masz pytania? Skontaktuj się z naszym konsultantem.

Jeśli interesuję Cię nasza ofertą lub masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszej działalności skontakuj się z nami.

Copyright 2014. "Autorska Pracownia Projektowa PROJEKTYKA Joanna Ratajczak" Wszelkie prawa zastrzeżone. design ZAMAT