Jaki projekt domu będzie niedrogi w budowie?


Jaki projekt domu będzie niedrogi w budowie?
2021/10/29 Dział ogólny

Dlaczego należy wybrać odpowiedni projekt?
Projekt domu o prostej bryle i nieskomplikowanej konstrukcji dachu to podstawa, gdy myśli się o taniej realizacji. Im bardziej skomplikowany jest projekt, tym wyżej wyceni jego budowę firma budowlana, więcej też trzeba będzie wydać na materiały budowlane. Nie da się ukryć, że wraz z poziomem trudności realizacji projektu rośnie też czas trwania budowy.

Jaka powierzchnia domu będzie tania w budowie?
Na koszty budowy wpływa przede wszystkim powierzchnia dachu, ścian oraz fundamentów. Często droższy będzie większy dom parterowy, niż dom o tej samej powierzchni, ale z poddaszem użytkowym – właśnie z uwagi na większe wykorzystanie kosztownych materiałów budowlanych.
Dla inwestora najlepiej będzie wybrać możliwie jak najmniejszy projekt domu jednorodzinnego, zapewniający maksymalny komfort użytkowania. Kilka sypialni w domu dla 3-osobowej rodziny to zdecydowanie zbyt dużo – rosną nie tylko koszty budowy, ale również ogrzewania nieużywanych pomieszczeń. Również dodatkowy strych i piwnica nie zawsze są potrzebne – często wystarcza tylko strych, a w wielu domach nie ma jednego ani drugiego, a powierzchni do przechowywania nie brakuje!

Jaką bryłę budynku i kształt dachu wybrać?
Im prostsza bryła, na planie kwadratu lub prostokąta, tym łatwiejsza realizacja projektu, bez jakiejkolwiek szkody dla komfortu użytkowania budynku. Taki dom łatwiej też pokryć dachem – im mniej skomplikowana jest jego konstrukcja, tym łatwiejsze będą prace dekarskie. Dlatego też aby wybudować tani dom, warto skupić się na najprostszych dwuspadowych dachach nachylonych pod możliwie jak najmniejszym kątem. Taki skos powinien zapewniać dobre odprowadzanie śniegu i wód opadowych, ewentualne poruszanie się na strychu lub poddaszu, ale również szczelność i trwałość konstrukcji. Jednocześnie zazwyczaj im mniejszy skos dachu, tym mniej dachówki należy wykorzystać do jego pokrycia, można też wybudować niższe kominy, a to przekłada się na realne oszczędności materiałów i czasu.
Tanie w budowie domy to również te najprostsze – bez okien połaciowych lub w przypadku domów z poddaszem – z oknami na ścianach szczytowych, zwykle dużo tańszymi w zakupie. To również domy bez balkonów, lukarn i wykuszy, które podnoszą poziom estetyki budynku, ale niestety wpływają na koszty budowy.
Garaż w bryle budynku to również nieco niższe koszty eksploatacji z uwagi na mniejszy podatek od nieruchomości, co warto wziąć pod uwagę podczas wyboru projektu.

Jakie rozwiązania technologiczne są tanie w budowie?
Domy buduje się nie na tygodnie, lecz na lata, a nawet dekady życia w nich. Każdy inwestor powinien mieć na uwadze nie tylko swoje obecne potrzeby i możliwości, ale również ewentualne zmiany życiowe, które mogą nastąpić za kilka czy kilkanaście lat. Tym samym – trzeba wybudować taki dom, który nawet pomimo tych zmian wciąż będzie wygodny, oszczędny i opłacalny.
Koszty budowy to ważny aspekt – w końcu trzeba zdawać sobie sprawę z własnych możliwości i wiedzieć, jaki dom można zbudować, aby nie utopić oszczędności swojego życia. Po wybudowaniu domu szybko jednak koszty tej inwestycji odchodzą w niepamięć – zostają tylko kredyty, które w połączeniu z dużymi rachunkami za prąd, wodę czy gaz, wysokim podatkiem od nieruchomości, czy koniecznością docieplenia albo przebudowy domu stają się naprawdę zniechęcające do budowy domu.
Aby zbudować tani dom, nie warto wybierać najgorszych materiałów budowlanych, czy rezygnować z nowoczesnych technologii sprzyjających ekologii. Inwestorzy coraz częściej rezygnują z dużego metrażu, piwnicy czy efektownych lukarn, które nie zawsze są potrzebne, a zamiast tego inwestują w dom pasywny, redukując podczas budowy mostki termiczne, a więc zapobiegający marnowaniu się ciepła w chłodne dni, co przekłada się na większą satysfakcję z jego użytkowania w przyszłości – nawet gdy już dawno zapomni się, ile kosztowała budowa!

Jakie projekty są tanie w budowie?
Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty biura projektowego, oferującego szeroki wybór projektów domów. Przeglądając je pod kątem stopnia skomplikowania bryły budynku czy konstrukcji dachu można dokonać najbardziej optymalnego dla siebie wyboru i oszacować, jak długo będzie trwała budowa oraz jaka będzie trudność realizacji danego projektu, by przygotować się na większe lub mniejsze koszty tego przedsięwzięcia.

 

Oferta gotowych projektów domów - kliknij!

Pozostaw swój komentarz


WYSZUKIWARKAPopularne projekty

Ka33

Cena: 3349 zł 3649 zł
Zobacz projekt


Ka23

Cena: 3749 zł 4049 zł
Zobacz projekt


Ka34

Cena: 3249 zł 3549 zł
Zobacz projekt


Ka11

Cena: 3749 zł 4049 zł
Zobacz projekt


Masz pytania? Skontaktuj się z naszym konsultantem.

Jeśli interesuję Cię nasza ofertą lub masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszej działalności skontakuj się z nami.

Copyright 2014. "Autorska Pracownia Projektowa PROJEKTYKA Joanna Ratajczak" Wszelkie prawa zastrzeżone. design ZAMAT