Strop drewniany czy żelbetowy?


Strop drewniany czy żelbetowy?
2018/06/07 Dział ogólny

Na zdjęciu gotowy projekt domu Ka40

Strop drewniany czy żelbetowy?
Jak wiadomo strop drewniany czy żelbetowy stanowi element konstrukcyjny budynku, zaś jego podstawowym zadaniem jest oddzielenie poziomów – a wiec wydzielenie pięter. Strop drewniany składa się z podłużnych drewniany belek zamocowanych do ścian domu. Jest to wyjątkowe rozwiązanie dla wielbicieli ekodesignu, ponieważ strop drewniany nie wymaga przykrycia. Ponadto po wykonaniu impregnacji będzie dodatkową ozdobą w np. naszym salonie.
Strop żelbetowy jest znacznie cięższy od drewnianego. Możemy wykonać go na kilka sposobów. Strop gęstożebrowy składa się z żelbetonowych belek, na których w rzędach ustawia się pustaki – jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych rodzajów konstrukcyjnych w stropie żelbetowym. Kolejnym rozwiązaniem jest strop lany. Polega on na wykonaniu stempli od spodu stanowiących podporę dla płyt szalunkowych oraz ułożenia zbrojenia w postaci prętów lub gotowej siatki zbrojeniowej. Na tak przygotowane podłoże wylewa się płynny beton. Jego największą zaletą jest trwałość, wytrzymałość i wysoka nośność.

Strop drewniany
Jak już wcześniej wspomnieliśmy jedną z wielu zalet stropu drewnianego, jest jego stylistyka, która idealnie sprawdzi się zarówno w naturalistycznych jak i nowoczesnych i rustykalnych wnętrzach. Najważniejszym etapem jest wybór drewna, z którego zostanie wykonany nasz strop drewniany. Powinno być ono najwyższej jakości, nie bez znaczenia jest również poziom wysuszenia drewna, które powinno suszyć się minimum kilka miesięcy. Dzięki czemu zapobiegniemy skręcaniu oraz pękaniu drewna – co oczywiście wpłynie na trwałość stropu drewnianego. Jego lekkość powoduje iż w niewielkim stopniu obciąża on konstrukcje domu. Strop drewniany ze względu na naturalny materiał posiada swoją specyficzna akustykę, która będzie wymagała zastosowania specjalnej wełny akustycznej. Do niewątpliwych zalet możemy również zaliczyć szybkość i łatwość montażu. Wykonanie prostego stropu zajmie doświadczonemu cieśli około 3 tygodni, zaś strop żelbetowy osiąga pełna wytrzymałość dopiero po 2 miesiącach od jego wylania. Łatwość montażu przyczyni się także do oszczędności inwestorów pracujących w systemie gospodarczym, ponieważ do wykonania najprostszych konstrukcji nie są wymagane wysokie kwalifikacje. Ponadto możemy przystąpić do montażu nawet w okresie zimowym, ze względu na wyeliminowanie prac mokrych. Dodatkowo jeżeli zastosujemy izolacje termiczna pomiędzy belkami, nie będziemy narażeni na straty ciepła.

Strop żelbetowy
Strop żelbetowy to przede wszystkim stabilność i trwałość konstrukcji. Dodatkowo posiada on bardzo dobre właściwości akustyczne zapewniając cisze. Ponadto jest bardziej odporny na działanie ognia. Strop żelbetowy – gęstożebrowy to także łatwość montażu i brak konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu. Składa się on z gotowych elementów, a jego montaż może wykonać kilka osób. Jeżeli zdecydujemy się na strop lany, będziemy potrzebowali pompy do betonu, choć jest to pewne utrudnienie, to z pewnością docenimy ten wysiłek na późniejszych etapach budowy domu. Strop żelbetowy gęstożebrowy wymaga wcześniejszej analizy rozkładu pomieszczeń, ponieważ ściany działowe nie mogą powstać w miejscu pustaków, które nie wytrzymają obciążenia. Strop lany tego nie wymaga, lecz jego budowa jest droższa i wymaga większych nakładów finansowych.

Strop drewniany czy żelbetowy – podsumowanie
Zarówno strop drewniany jak i żelbetowy posiadają swoje wady i zalety. Strop drewniany to lekka konstrukcja, którą utworzymy szybko i stosunkowo tanio. Dodatkowo prosty montaż przyczyni się do oszczędności, ponieważ będziemy mogli wykonać go samodzielnie. Strop drewniany wymaga regularnej konserwacji, lecz wyjątkowa estetyka i naturalny akcent stworzą niepowtarzalny charakter każdego wnętrza.
Strop żelbetowy to trwałość i solidność konstrukcji, która nie wymaga późniejszych prac konserwacyjnych, niestety koszt jego wykonania jest znacznie wyższy niż stropu drewnianego. Cechuje go dobra akustyka, wysoka izolacja termiczna i oczywiście wysoka trwałość.
Strop drewniany czy żelbetowy? W tym aspekcie powinniśmy zdać się na specjalistów, którzy dzięki swej wiedzy, doradza nam najlepsze dla nas rozwiązanie. Ponadto musimy pamiętać, że strop stanowi element konstrukcyjny i jego zmiana wymaga zgody specjalisty z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi.

Na zdjęciu gotowy projekt domu Ka40

Pozostaw swój komentarz


WYSZUKIWARKAPopularne projekty

Ka33

Cena: 2499 zł
Zobacz projekt


Ka23

Cena: 2699 zł
Zobacz projekt


Ka34

Cena: 2499 zł
Zobacz projekt


Ka30

Cena: 2499 zł
Zobacz projekt


Masz pytania? Skontaktuj się z naszym konsultantem.

Jeśli interesuję Cię nasza ofertą lub masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszej działalności skontakuj się z nami.

Copyright 2014. "Autorska Pracownia Projektowa PROJEKTYKA Joanna Ratajczak" Wszelkie prawa zastrzeżone. design ZAMAT