Budowa domu energooszczędnego

Zainteresowanie technologią budowy domu energooszczędnego wzrasta wraz z kolejnymi latami. Dlaczego budowa domu energooszczędnego się opłaca? Czy koszty budowy domu energooszczędnego, są wyższe od klasycznych rozwiązań stosowanych w budownictwie? Jak zbudować dom energooszczędny? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Budowa domu energooszczędnego

Na zdjęciu gotowy projekt domu Ka25.

Budowa domu energooszczędnego, niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z najważniejszych jest oszczędność finansowa związana z ogrzewaniem. Dom energooszczędny zużywa 3 – 4 krotnie mniej energii, niż budynek o tej samej powierzchni wykonany według klasycznej technologii, co wiąże się ze znacznie niższymi rachunkami wynikającymi z ogrzewania domu energooszczędnego. Odpowiadając na pytanie; Dlaczego budowa domu energooszczędnego się opłaca? Przejdźmy do odpowiedzi na kolejne pytanie; Jak zbudować dom energooszczędny?

Kryteria jakie powinien spełniać dom energooszczędny to wiele teorii. Sprawdźmy, jak na to pytanie odpowiada prawo budowlane. Rozporządzenie mówi jasno: „Budynek i jego instalacje … powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby ilość energii cieplnej, potrzebnej do użytkowania budynku zgodnie z jego przeznaczeniem, można było utrzymać na racjonalnie niskim poziomie”. W kolejnych paragrafach dowiadujemy się, iż „racjonalnie niski poziom” dla domów jednorodzinnych określany jest przez wskaźnik E0, który został określony maksymalnie na poziomie 37,4 kWh/m3/rok co daje nam 100 kWh/m2/rok. 


Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, czy koszt budowy domu energooszczędnego będzie adekwatny do późniejszych oszczędności? Ważne, aby budowa domu energooszczędnego, przynosiła większe korzyści finansowe, niż rata zaciągniętego kredytu na jego budowę. Przyjmuje się, iż ogrzewanie domu energooszczędnego to koszt ok. 2,20 zł/m2/rok, co daje nam rocznie prawie 28 zł oszczędności na każdym metrze kwadratowym.


Gotowy projekt domu energooszczędnego wymaga zastosowania odpowiednio ocieplonych ścian, dachu oraz podłóg. Okna muszą spełniać wymagania z zakresu niskiego współczynnika przenikania ciepła oraz być wyposażone, w zewnętrzne rolety oraz specjalistyczny system wentylacji. Koszt związany z podniesieniem standardu cieplnego w przypadku okien z roletami zewnętrznymi oraz wentylacją mechaniczną z rekuperacją to kwota ok. 130 zł na m2. Warto wybrać profile sześciokomorowe z zestawem szybowym o U = 0,7÷0,5 W/m2K, natomiast zamykane na noc rolety zmniejszają starty ciepła na poziomie ok. 40 %.


Wspomniany wcześniej system wentylacji nawiewno-wywiewnej z wymiennikiem ciepła, czyli rekuperatorem zwraca się najszybciej ze wszystkich inwestycji związanych z budową domu energooszczędnego. Urządzenie to ogrzewa powietrze pobrane z zewnątrz za pomocą ciepła uzyskane z powietrza zużytego. Ponadto zapewnia wysokiej jakości mikroklimat, którego nie jesteśmy w stanie uzyskać z naturalnej wentylacji, jednocześnie uwalniając dom energooszczędny z wszelkich alergenów. System wentylacji mechanicznej z rekuperacją to inwestycja na poziomie 15 tyś zł, lecz rocznie przynosi nam 1600 zł oszczędności, zwracając poniesione koszty instalacji w ciągu 3 lat.


Kolejnym etapem jest izolacja ścian, dachu oraz podłogi. Dom energooszczędny wymaga ocieplenia ścian zewnętrznych 25 centymetrową warstwą styropiany o podwyższonej izolacyjności. Takie rozwiązanie przynosi ok. 1000 zł rocznie oszczędności, więc orientacyjny czas zwrotu kosztów wynosi ok. 3 lata. Podłogi na gruncie w domu energooszczędnym powinny mieć grubość nawet 50 cm, chociażby z powodu niskich kosztów z tym związanych. Przewidywany czas zwrotu to 2 lata, a roczne oszczędności wynoszą 1700 zł. Dach w domu energooszczędnym powinien się składać według wskazań z warstwy izolującej o grubości nie mniejszej niż 40 cm. Zastosowanie takich rozwiązań to oszczędność w skali roku na poziomie 600 zł.


Dom energooszczędny z wykorzystaniem specjalistycznej armatury ma ogromny wpływ na wydatki związane ze zużyciem oraz ogrzaniem wody. Warto zainwestować w baterie bezdotykowe, które pozwalają nam zaoszczędzić nawet 90 % zużytej wody w porównaniu do klasycznej armatury. Dodatkowo koszt związany z zakupem wodooszczędnej armatury może obniżyć rachunek za ciepłą i zimną wodę w domu energooszczędnym o blisko 80 proc. w stosunku do tradycyjnych rozwiązań. Mimo wysokich kosztów związanych z inwestycją w tego typu rozwiązanie, oszczędności kształtują się na poziomie 1900 zł rocznie co sprawia, iż w perspektywie czasu są wysoko opłacalnym zabiegiem, który posiada przewidywany termin zwrotu poniesionej inwestycji w ciągu 8 miesięcy.


Budowa domu energooszczędnego przynosi wiele korzyści, kolejną z nich jest oszczędność związana z montażem instalacji grzewczej. Dom energooszczędny potrzebuje czterokrotnie niższej mocy źródła ciepła niż dom budowany, według klasycznej technologii. Na tym etapie warto zastanowić się nad wykorzystaniem ciepła uzyskanego dzięki kolektorom słonecznym współpracującym z kominkiem wyposażonym w płaszcz wodny. W naszej ofercie znajdziecie gotowe projekty domów jednorodzinnych o powierzchni ok. 100 m2, których ogrzanie wymaga mniej niż 500 kg drewna rocznie.


Dom energooszczędny wymaga specjalistycznego podejścia projektanta podczas doboru jakości i procesów budowlanych. Dlatego w ofercie Projektyka znajdziecie, gotowe projekty domu energooszczędnego w pełni spełniające kryteria stawiane przez ustawodawcę oraz ochronę środowiska. Przestrzegamy jednak przed zakupem materiałów niewiadomego pochodzenia, bez atestów i zatrudniania przypadkowych wykonawców bez fachowego nadzoru. Ponadto przed każdym zleceniem prac warto sprawdzić, czy usługodawcy posiadają autoryzację producenta montowanych urządzeń.

 

Na zdjęciu gotowy projekt domu Ka25.

Podobne artykuły

Jak wybrać idealną działkę pod budowę domu?
Jak wybrać idealną działkę pod budowę domu?
Czytaj
Korzyści wynikające z wyboru energooszczędnego projektu domu
Korzyści wynikające z wyboru energooszczędnego projektu domu
Czytaj
Budżetowanie i finansowanie budowy domu
Budżetowanie i finansowanie budowy domu
Czytaj
Projekty domów parterowych vs piętrowych – co warto wybrać?
Projekty domów parterowych vs piętrowych – co warto wybrać?
Czytaj

czeka na ciebie

miejsce o którym marzysz

Wybieraj spośród setek autorskich projektów domów

Wybierz dom
c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b