Na zdjęciu gotowy projekt domu Ka23
Gotowy projekt domu – wybór sposobu realizacji
Gotowy projekt domu związany jest z wcieleniem go w życie. Budowa domu to zajęcie bardzo przejmujące oraz pracochłonne. Na tym etapie powinniśmy zadać sobie pytanie; Co nas ogranicza? Jeżeli mamy niewiele czasu warto skorzystać z usług podwykonawcy, natomiast jeżeli głównym czynnikiem są finanse, zdecydujmy się na - samodzielna budowa domu.
Budowa domu z podwykonawcą.
Korzystanie z usług podwykonawcy to bardzo wygodne rozwiązanie dla każdego inwestora. Kupujemy gotowy projekt domu, podpisujemy umowę z firmą budowlaną i otrzymujemy dom, który możemy wyposażyć w niezbędne meble oraz urządzenia. Wybór tej metody zapewnia nam komfort uniknięcia problemów związanych z budową. Powszechnie uważa się, iż budowa domu z firmą budowlaną wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, lecz nie zawsze to prawda. Głównie dlatego, że duże przedsiębiorstwa realizując wiele zleceń, uzyskały wysokie rabaty na materiał budowlany od swoich dostawców. Co za tym idzie koszt materiałów będzie niższy, niż w przypadku kupowania ich samodzielnie, choć nie mają oni obowiązku dzielenia się z nami swoimi profitami. Niestety główny problem leży w bardzo krótkim czasie realizacji budowy domu. To duża zaleta dla inwestorów, którzy dysponują niezbędnymi środkami. Zwykle firmy oczekują uregulowania całości należności, bądź w kilku wysokich ratach. Na tym etapie konieczne jest również zatrudnienie sprawdzonej firmy, o bardzo dobrej renomie, ponieważ efekt finalny zależy tylko od nich.
Budowa domu z podwykonawcą to ogromny komfort. Gotowy projekt domu, zwykle pochłania wiele czasu, lecz jest uzależniony od indywidualnych oczekiwań i musisz tego dokonać osobiście. Dlatego też aby nie tracić więcej czasu powinieneś zdecydować się na budowa domu z podwykonawcą. Wybierając profesjonalne przedsiębiorstwo nie musisz się martwić brakami wiedzy, dzięki czemu oszczędzisz sobie niepotrzebnych nerwów. Niewątpliwym atutem jest również to, że inwestor współpracujący z firmą budowlaną, już od początku prac wie, ile wyniesie go postawienie domu. Panuje również przekonanie, iż budowa domu z podwykonawcą to wyższa jakość usług. Uwarunkowane jest to faktem, że w razie jakiejkolwiek pomyłki będą oni zmuszeni do pokrycia kosztów z nią związanych.
Budowa domu – samodzielna
Samodzielna budowa domu to poczucie niezależności, odnosimy wrażenie że bierzemy czynny udział przy tworzeniu naszego domu na podstawie gotowy projekt domu jednorodzinnego. Jednak wybór tej metody, wiąże się z koniecznością wygospodarowania dużej ilości wolnego czasu. Będziemy zmuszeni to załatwienia wszystkich formalności związanych z budowa domu oraz „pilnowania” ekipy budowlanej. Samodzielna budowa domu wiąże się z byciem jednocześnie przedsiębiorcą budowlanym, logistykiem oraz kontrolerem, lecz jednocześnie pozwala nam na znaczne oszczędności. Choć firmy budowlane często mają dostęp do tańszych materiałów, nie zawsze są skorzy do dzielenia się nimi. Dodatkowo to rozwiązanie daje nam możliwość wykonania części prac samodzielnie lub z pomocą rodziny i znajomych.
Gotowy projekt domu oraz samodzielna budowa to również komfort wykonywania prac we własnym tempie, które często uzależnione jest on zasobności naszego portfela. Musimy również pamiętać o tym że, generalna zasada w budownictwie brzmi: im dłuższy czas realizacji, tym wyższe koszty. Chociażby z powodu wzrostu cen materiałów budowlanych. Dodatkową korzyścią samodzielnej budowy domu jest realny wpływ na wybór materiałów, z których powstanie nasz wymarzony dom. Na tym etapie warto również pamiętać, iż nie wszystkie prace możemy wykonywać samodzielnie, do wielu z nich będziemy potrzebować pomocy profesjonalistów przykładowo montaż instalacji gazowej we własnym zakresie jest niezgodny z prawem.
Budowa domu z podwykonawcą lub samodzielnie powinna być poprzedzona wnikliwą analizą. Weźmy pod uwagę możliwości finansowe oraz czas który możemy poświęcić inwestycji. Pamiętajmy również, że gotowy projekt domu musi zostać ogrodzony, a działka powinna zostać zagospodarowana w zieleń.