Co warto wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym?

Instalacja ogrzewania podłogowego powinna zostać dobrze przemyślana. Trzeba uwzględnić wysokość pomieszczeń czy rodzaj podłogi. Najlepiej zastanowić się nad nim, gdy projekt domu dopiero powstaje. W gotowych domach zainstalowanie danego ogrzewania nie zawsze jest bowiem możliwe.

Co warto wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym?

 

Ogrzewanie podłogowe, tzw. podłogówka, może być elektryczne lub wodne. Oba rodzaje mają wiele zalet. Przede wszystkim wiążą się z mniejszym poborem energii, zwłaszcza wodne ogrzewanie podłogowe. Chociaż montaż ogrzewania podłogowego jest większy niż montaż grzejników, to koszty zwracają się w czasie użytkowania. Poza tym ciepło z kaloryferów ucieka do góry. Przy ogrzewaniu podłogowym najcieplej jest przy stopach, tam gdzie człowiek najszybciej marznie. Funkcję grzejnika pełni cała powierzchnia podłogi. I wielki plus: w małych i mało ustawnych pomieszczeniach, dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowe, nie widać żadnych elementów grzewczych.

Ogrzewanie podłogowe powinno zostać zaplanowane na etapie projektowania domu. Szczególnie gdy ma to być wodne ogrzewanie podłogowe. Jego montaż jest trudniejszy i wymaga specjalnego przygotowania wylewki. Potrzebna jest gruba warstwa izolacyjna i gruba wylewka, przez co poziom podłogi podnosi się o kilka centymetrów. Trzeba więc uwzględnić wysokość pomieszczeń i progów balkonowych. Warto wybrać ogrzewanie renomowanego producenta z gwarancją. Aby otrzymać gwarancję cały zainstalowany system musi pochodzić z jednego źródła. Instalacji powinien dokonać doświadczony instalator, który dobierze odpowiednią moc przewodów i obliczy w jakich odległościach od siebie muszą się one znajdować.

Ogrzewanie podłogowe może zostać zastosowane zarówno w domu jednorodzinnym jak i w bloku. W drugim przypadku można użyć mat podłogowych, które mogą być umieszczone bezpośrednio w kleju mocującym płytki. Ten typ ogrzewania może być zastosowany w każdym pomieszczeniu, w łazience, kuchni, salonie, sypialni, pokoju dziecięcym czy przedpokoju. Najczęściej stosuje się je właśnie w łazience, kuchni i przedpokoju, bo tam najczęściej występuje zimna podłoga. Jeśli ma być w dużym holu narażonym na straty ciepła, może być potrzebny jeszcze grzejnik jako dodatkowe źródło ciepła.

Ogrzewanie podłogowe może być zainstalowane przy każdym rodzaju podłogi, która przewodzi ciepło i nie odkształca się pod wpływem wysokich temperatur. Najczęściej jest to terakota, gres i kamień. Ogrzewanie to można zastosować również przy panelach laminowanych i drewnie. Jednak panele podłogowe muszą zawierać na opakowaniu informację od producenta, że mogą być wykorzystywane do takiego typu ogrzewania. Dobrze jeśli są to panele zatrzaskowe, które nie wymagają użycia kleju. A drewno musi mieć wysoki współczynnik przewodzenia ciepła i niski współczynnik skurczu. Drewno lite raczej się nie nadaje, lepsze są deski warstwowe i drewno egzotyczne, jak teak, merbau, iroko, doussie. Ważne, aby drewniana podłoga nie była lakierowana, bo lakier może popękać pod wpływem wysokiej temperatury. Sprawdzi się natomiast drewniana podłoga olejowana. Można nawet położyć na podłogę wykładzinę, ale też dobrze jest sprawdzić zalecenia producenta.

O autorze
M. B.

Artykuł pochodzi z serwisu
http://albercik.pl'>Albercik.pl - darmowe artykuły do przedruku na strony www

 

Podobne artykuły

Świadectwo charakterystyki energetycznej – kogo dotyczy?
Świadectwo charakterystyki energetycznej – kogo dotyczy?
Czytaj
Dom do 70 m2 powierzchni zabudowy – wybuduj bez pozwolenia
Dom do 70 m2 powierzchni zabudowy – wybuduj bez pozwolenia
Czytaj
Bezpieczny kredyt 2% - jakie są warunki tego programu?
Bezpieczny kredyt 2% - jakie są warunki tego programu?
Czytaj
Dom o powierzchni do 35 m2 – czy wymaga pozwolenia na budowę?
Dom o powierzchni do 35 m2 – czy wymaga pozwolenia na budowę?
Czytaj

czeka na ciebie

miejsce o którym marzysz

Wybieraj spośród setek autorskich projektów domów

Wybierz dom
c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b