Czy indywidualny projekt domu wymaga adaptacji?

Przeglądając różne propozycje projektowe, można często natknąć się na informację o konieczności adaptacji. Nie zawsze jednak jest ona wymagana – mowa oczywiście o indywidualnych projektach domów. Wyjaśnijmy, czym jest adaptacja projektu budowlanego i dlaczego akurat w tej kategorii nie znajduje ona zastosowania!

Czy indywidualny projekt domu wymaga adaptacji?

Czym jest adaptacja projektu budowlanego?

Każda działka budowlana charakteryzuje się zupełnie innymi parametrami, takimi jak położenie względem stron świata, kąt nachylenia, nośność gruntu, głębokość przymarzania. Te detale mogą przesądzić o tym, czy dany projekt „przyjmie się” na konkretnym terenie, czy też lepiej będzie poszukać innego rozwiązania. Oczywiście w kwestii tak ważnej, jak budowa domu, nie może być mowy o przypadku– projektant musi zyskać pewność, że opracowany przez niego projekt będzie trwały, bezpieczny i pozwoli uzyskać maksimum funkcjonalności danego budynku. 

Tak naprawdę nawet dwie sąsiednie działki będą miały nieco inne parametry. Dlatego też jeden projekt zawsze równa się tylko jednemu budynkowi. Identyczny, postawiony obok, musi posiadać swoją własną dokumentację projektową. 

Adaptacja gotowego projektu domu polega zatem na dostosowaniu go do warunków lokalnych działki. Potrzebne są do tego m.in.: decyzja o warunkach zabudowy/miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, mapa do celów projektowych oraz badania geotechniczne gruntu. Adaptacji projektu może dokonać jedynie projektant z uprawnieniami. 


Czy projekt indywidualny wymaga adaptacji?

Projekt indywidualny od gotowego różni się tym, że nie ma go zaprezentowanego na naszej stronie, ponieważ nie został on jeszcze stworzony. Jak sama nazwa wskazuje, indywidualny projekt domu powstaje na zamówienie Inwestora, który wśród gotowych projektów domów nie może znaleźć tego jedynego, wymarzanego dla siebie i swojej rodziny. Wszelkie parametry, które mają się w nim znaleźć są przedstawione projektantowi, który w pierwszej kolejności przygotowuje koncepcję projektu domu.

Sam fakt, że indywidualny projekt domu jest tworzony od początku pod konkretne wytyczne klienta i uwzględniający decyzję o warunkach zabudowy/miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz mapę do celów projektowych , oznacza, że jest już dopasowany do jego działki i warunków, które na niej obowiązują. Nie będzie zatem wymagał adaptacji – jej koszty nie zostaną doliczone do ostatecznej ceny. 

Warto mieć na uwadze, że projektowanie od zera projektu domu to dłuższy czas realizacji. Dlatego, jeśli zależy Ci na czasie, sięgnij po gotowy projekt domu z naszej oferty.


Masz więcej pytań do powyższego tematu? Skontaktuj się z nami:
info@projektyka.pl
52 524 36 45

Podobne artykuły

Jak przygotować się do pierwszego spotkania z projektantem?
Jak przygotować się do pierwszego spotkania z projektantem?
Czytaj
Pustka nad salonem a antresola – co wybrać?
Pustka nad salonem a antresola – co wybrać?
Czytaj
Strop Teriva a żelbetowy monolityczny - różnice i zalety
Strop Teriva a żelbetowy monolityczny - różnice i zalety
Czytaj
Dach okapowy a bezokapowy - różnice i zalety
Dach okapowy a bezokapowy - różnice i zalety
Czytaj

czeka na ciebie

miejsce o którym marzysz

Wybieraj spośród setek autorskich projektów domów

Wybierz dom
c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b