Dom o powierzchni do 35 m2 – czy wymaga pozwolenia na budowę?

Dom do 35 m2 to bardzo niewielki budynek, w którym uwzględnić można jedynie jedną kondygnację i podział na maksymalnie dwie malutkie sypialnie. W wielu przypadkach taki mikrodomek może jednak być dobrym rozwiązaniem.

Dom o powierzchni do 35 m2 – czy wymaga pozwolenia na budowę?

Dla kogo domek do 35 m2?

Decydują się na to przede wszystkim single lub bezdzietne pary, a nawet pary z jednym dzieckiem, które nie mają wielkich wymagań lokalowych, a najważniejszym jest po prostu to, aby mieszkać na swoim. W tak małym domku można również wygospodarować funkcjonalną przestrzeń dla domowników, na przykład poprzez zbudowanie antresoli przeznaczonych na sypialnie. Prawo dopuszcza także zbudowanie domku parterowego z poddaszem nieużytkowym – wówczas nadal jest on traktowany jako parterowy i spełnia wymogi prawa budowlanego w tym zakresie. Taki niewielki domek warto zbudować również wtedy, gdy chce się jak najszybciej rozpocząć prace budowlane, i tym samym – czym prędzej wprowadzić się do nowego lokum.

Jakich formalności trzeba dopełnić?

Dzięki nowelizacji prawa budowlanego, budowa domu do 35 m2 może być znacznie uproszczona pod względem proceduralnym. Nie wymaga bowiem składania wniosku o pozwolenie na budowę, a jedynie zgłoszenia z projektem. W przypadku pozwolenia na budowę, na rozpatrzenie wniosku inwestor musi czekać zwykle około 65 dni, ale zdarza się, że nawet dłużej. To zdecydowanie wstrzymuje terminy wprowadzenia maszyn na budowę i rozpoczęcia prac. W przypadku samego zgłoszenia lub zgłoszenia z projektem, należy odczekać 30 dni na wniesienie ewentualnego sprzeciwu ze strony właściwego organu. Jeśli po złożeniu wniosku w ciągu 30 dni nie będzie żadnego odzewu – można ruszać z budową.

Jakie domy nie wymagają pozwolenia?

Pozwolenie na budowę oraz zgłoszenie z projektem to w zasadzie dwie podobne procedury, które wymagają przedstawienia właściwemu organowi kompletnej dokumentacji dotyczącej planowanej budowy. W przypadku zgłoszenia z projektem, można wybudować na przykład domek jednorodzinny parterowy, ewentualnie z poddaszem nieużytkowym, o powierzchni do 35 m2, podlegający zasadom planu zagospodarowania przestrzennego. Samo zgłoszenie chęci postawienia budynku do 35 m2 może zostać zrealizowane, gdy planuje się następujące budynki: wolnostojący parterowy budynek gospodarczy, garaż, altana, ganek, oranżeria, domek letniskowy, basen lub oczko wodne. A zatem, jeśli dysponuje się działką budowlaną i chce się powiększyć jej infrastrukturę o kolejne budynki przydatne podczas użytkowania domu, można jedynie zgłosić chęć wybudowania ich w urzędzie gminy lub miasta i odczekać 30 dni na ewentualne zastrzeżenia, a gdy ich nie ma – ruszać z samodzielną budową.

Co nie wymaga zgłaszania rozpoczęcia budowy?

Jest jeszcze odrębna kategoria obiektów, w przypadku których nie trzeba nawet zgłaszać właściwemu organowi, że planuje się je postawić. Są to na przykład: altany i obiekty gospodarcze do 35 m2 na rodzinnych ogródkach działkowych, obiekty małej architektury na prywatnej działce, ogrodzenia do wysokości 2,2 m, docieplenia budynków do 12 m wysokości, pompy ciepła, fotowoltaika.

Czy można postawić sobie dom bez pozwolenia?

Zasadniczo, nowelizacja z 2015 roku dotyczy właśnie tego, aby zmniejszyć ilość biurokracji w zakresie budowy domów, która z pewnością nie sprzyja prężnemu budowaniu domów. Już sam fakt zbudowania domu wymaga zaplanowania prac trwających miesiące, a czasem nawet lata, i skrócenie tego okresu do absolutnego minimum jest dla wielu inwestorów prawdziwym wybawieniem. Jeśli więc inwestor posiada działkę budowlaną, na której chce rozpocząć budowę niewielkiego domku, może w tym celu dokonać jedynie zgłoszenia do właściwego urzędu i powoli planować budowę z terminem rozpoczęcia w przyszłym miesiącu. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby dom zgadzał się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a oprócz odpowiedniego dopuszczalnego metrażu spełniał też inne warunki stawiane domom nie wymagającym pozwolenia. Dom bez pozwolenia można wybudować tylko w wersji wolnostojącej. Niedopuszczalne jest więc postawienie bliźniaka, w którym każdy z segmentów miałby po 35 m2, ponieważ to wykraczałoby poza możliwości budowy bez pozwolenia.

Dzięki nowym przepisom prawa budowlanego wielu inwestorów, którzy pragną posiadać jedynie niewielki domek na własny użytek, ma możliwość zrealizowanie swoich postanowień bez zbędnych utrudnień w postaci biurokracji! Tym samym realizacja tanich, szybkich domków staje się o wiele łatwiejsza, i więcej osób ma szansę na własne cztery kąty zbudowane i zasiedlone w krótkim czasie!

Podobne artykuły

Świadectwo charakterystyki energetycznej – kogo dotyczy?
Świadectwo charakterystyki energetycznej – kogo dotyczy?
Czytaj
Dom do 70 m2 powierzchni zabudowy – wybuduj bez pozwolenia
Dom do 70 m2 powierzchni zabudowy – wybuduj bez pozwolenia
Czytaj
Bezpieczny kredyt 2% - jakie są warunki tego programu?
Bezpieczny kredyt 2% - jakie są warunki tego programu?
Czytaj
Cechy dachów wpływające na ich finalny koszt
Cechy dachów wpływające na ich finalny koszt
Czytaj

czeka na ciebie

miejsce o którym marzysz

Wybieraj spośród setek autorskich projektów domów

Wybierz dom
c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b