Domy MdM Mieszkanie dla Młodych MdM 2017

Rok 2014 przyniósł wprowadzanie przez rząd programu Mieszkanie dla Młodych. Przeznaczony został on dla osób, które zamierzają kupić pierwsze w życiu lokum, zaś pomoc przybrała formę dofinansowania do wkładu własnego. W latach 2014-2018 skarb państwa udzielił wsparcia w wysokości ponad 3,5 miliarda złotych. Czas trwania programu przewidziany jest na okres od 1 stycznia 2014 roku do 30 września 2018 roku.

Domy MdM Mieszkanie dla Młodych MdM 2017

Na zdjęciu gotowy projekt domu Ka26

Zasady programu MdM 2017/2018

Kto może skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych?
Kandydat nie może być rocznikowo starszy jak 35 lat, zaś w przypadku małżeństw pod uwagę brany jest wiek młodszego małżonka. Do programu mogą przystąpić zarówno osoby samotne, małżeństwa oraz pary będące w nieformalnym związku. Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone również, jeżeli umowa kupna mieszkania została zawarta dzień przed datą ślubu, a także wtedy, gdy podpisał ją były współmałżonek albo małżonek osoby wychowującej samotnie dziecko.
Bardzo ważnym kryterium jest wymóg zakupu pierwszego lokum. Dlatego też, osoby które są współwłaścicielami lub właścicielami nieruchomości nie mogą przystąpić do programu Mieszkanie dla Młodych. Jeżeli kandydat jest jednocześnie najemcą, będzie zobowiązany do rozwiązania umowy oraz opuszczenia lokalu w ciągu 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego.

Dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych
Dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych przyznawane jest na zakup mieszkania lub domu z rynku pierwotnego lub wtórnego, a także na budowę domu jednorodzinnego.
Uzyskanie dofinansowania do wkładu własnego będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy kredyt hipoteczny został zawarty w walucie polskiej i jego wartość jest równa przynajmniej 50% ceny mieszkania. Musi on również być zaciągnięty, na co najmniej 15 lat. W przypadku braku zdolności kredytowej przyszłego beneficjenta umowę kredytu mogą podpisać jego zstępni, czyli rodzice, mąż, żona, ojczym, macocha oraz teściowie. Zasady programu Mieszkanie dla Młodych 2017 nie określają limitu zarobków, dlatego też może z niego skorzystać każdy beneficjent spełniający powyższe warunki.

Warunki finansowania w programie Mieszkanie dla Młodych
Dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych jest zróżnicowane od spełnienia konkretnych warunków. Na 10 % dofinansowania mogą liczyć osoby samotne oraz bezdzietne, 15 % uzyskają osoby oraz małżeństwa, które wychowują 1 dziecko. Dodatkowo na uzyskanie 20 % dopłaty mogą liczyć małżeństwa oraz osoby samotne, które wychowują dwójkę dzieci. Najwyższe 30 % dofinansowanie zostaje przyznane dla osób i małżeństw, które wychowują przynajmniej troje dzieci. Dodatkowym wsparciem jest 5 % jednorazowego dofinansowania na spłatę kredytu, którym w rodzinie urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie lub kolejne dziecko do 5 lat od dnia zakupu lokalu mieszkalnego. Wniosek o dodatkowe dofinansowanie należy złożyć do 6 miesięcy od urodzenia się albo przysposobienia dziecka. Wsparcie pieniężne może zostać wykorzystane tylko i wyłącznie na spłatę kredytu za lokal mieszkaniowy.

Mieszkanie dla Młodych – rynek pierwotny
W tym przypadku program Mieszkanie dla Młodych, bierze pod uwagę powierzchnie, która dla domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m2. Wyjątkiem są rodziny posiadające, co najmniej trójkę dzieci w ich przypadku dom jednorodzinny może mieć maksymalnie 110 m2. Program Mieszkanie dla Młodych określa również limit ceny za 1 m2 powierzchni użytkowej, są one ustalane dla stolic województw i ich sąsiadujących gmin oraz pozostałych gmin.

Budowa domu z programem Mieszkanie dla Młodych
O udział w programie mogą wnioskować także osoby, które budują dom jednorodzinny w systemie gospodarczym. Dofinansowanie ma w tym przypadku postać zwrotu wysokości podatku VAT na materiały budowlane. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, które uzyskały pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2014 roku, mając w dniu wydania decyzji mniej niż 36 lat. Ponadto nie może posiadać innych lokali mieszkalnych, ani spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu mieszkalnego. Dodatkowo nie może być właścicielem albo współwłaścicielem budynku, obejmującego przynajmniej jeden lokal mieszkalny.

Budowa domu jednorodzinnego – zwrot
Zwrot wyliczany jest na podstawie faktur, które zostały wystawione dla osoby fizycznej od dnia wydania pozwolenia na budowę do 30 września 2018 roku. Dotyczy on towarów i usług objętych podatkiem w wysokości 7 % do dnia 1 maja 2004 roku, a aktualnie opodatkowanych podatkiem VAT. W zasadach programu czytamy również:

Jeżeli podatek wynosi więcej niż 22%, to kwota zwrotów przedstawia się następująco:
– 65,11% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur dla stawki 23% (limit kwoty zwrotu wydatków wynosi nie więcej niż 12,195 iloczynu powierzchni użytkowej i ceny 1 m²),
– 62,5% dla stawki 24% (limit kwoty zwrotu wydatków wynosi nie więcej niż 12,097% iloczynu powierzchni użytkowej i ceny 1 m²),
– 60% dla stawki 25% (limit kwoty zwrotu wydatków wynosi nie więcej niż 12% iloczynu powierzchni użytkowej i ceny 1 m²).

Aby otrzymać zwrot z programu Mieszkanie dla Młodych, należy złożyć wniosek do 31 grudnia, w roku, którym rozpoczęto użytkowanie domu. Na decyzję administracyjną, urzędnicy mają 4 miesiące od dnia złożenia wniosku.

Program Mieszkanie dla Młodych – utrata dofinansowania
Przyznane dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych może zostać zabrane, jeżeli w ciągu 5 lat beneficjent; sprzeda lub zrzecze się współwłasności nieruchomości, nabędzie prawo do innego lokalu mieszkalnego, zmieni jego przeznaczenie oraz spłaci kredyt. Ponadto straci prawo do dofinansowania, jeżeli jedna ze stron odstąpi od zakupu nieruchomości lub budowy domu lub nastąpi wyłudzenie kredytu hipotecznego. W takiej sytuacji dofinansowanie będzie musiało zostać zwrócone - kwota zwrotu liczona jest najczęściej na podstawie czasu pozostałego do okresu 5 lat od dnia uzyskania dofinansowania.
Ze względu na fakt, iż w budżecie programu Mieszkanie dla Młodych pozostały niewykorzystane środki, wnioski można składać od sierpnia. Łącznie ma zostać udostępnionych ok. 4 tysiące dopłat na kwotę 67 milionów złotych.

Nasze projekty do 100 m2:
Ka39 
Ka34
Ka28S
Ka21
Ka16

Nasze projekty do 110 m2:
Ka30
Ka26
Ka25
Ka18
Ka12S
Ka2
Ka1
Ka9
Ka8
Ka7
Ka6

Na zdjęciu gotowy projekt domu Ka26

Podobne artykuły

Świadectwo charakterystyki energetycznej – kogo dotyczy?
Świadectwo charakterystyki energetycznej – kogo dotyczy?
Czytaj
Dom do 70 m2 powierzchni zabudowy – wybuduj bez pozwolenia
Dom do 70 m2 powierzchni zabudowy – wybuduj bez pozwolenia
Czytaj
Bezpieczny kredyt 2% - jakie są warunki tego programu?
Bezpieczny kredyt 2% - jakie są warunki tego programu?
Czytaj
Dom o powierzchni do 35 m2 – czy wymaga pozwolenia na budowę?
Dom o powierzchni do 35 m2 – czy wymaga pozwolenia na budowę?
Czytaj

czeka na ciebie

miejsce o którym marzysz

Wybieraj spośród setek autorskich projektów domów

Wybierz dom
c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b