Drzwi wejściowe? Czy tak łatwo je wybrać?

Trudno sobie wyobrazić dziś mieszkania, które nie posiadałyby drzwi wejściowych. Stanowią one nie tylko barierę przed oczami wścibskich sąsiadów, ale też uniemożliwiają wstęp do środka osobom niepowołanym – nieproszonym gościom, akwizytorom i rzecz jasna złodziejom.

Drzwi wejściowe? Czy tak łatwo je wybrać?

To wybór na lata, wybierzmy więc dobrze. O ile, w przypadku każdego innego elementu wystroju wnętrza, wygląd stawiamy na pierwszym miejscu, o tyle decydując się na drzwi postawmy to na dalszym miejscu, niezależnie od tego, czy wybieramy drzwi do mieszkania w bloku, czy też do domku jednorodzinnego. Na piedestał wynieśmy bezpieczeństwo. Najczęściej wybieranymi drzwiami są te, które określamy jako antywłamaniowe. Czyli jakie? W jaki sposób mają utrudnić złodziejowi przedostanie się do naszego mieszkania? Po pierwsze drzwi te są specjalnie oznakowane. O ile klasa A i B oznacza modele o podwyższonej odporności na włamania, o tyle klasa C sygnalizuje, że drzwi są antywłamaniowe. Ich ościeżnice wykonane są ze stalowych profili, dodatkowo montuje się je bardzo głęboko w murze. Powłoka takich drzwi jest odporna na działanie ognia, zdecydowanie trudniej jest je też wyważyć.

Wybierając drzwi zewnętrzne musimy zwrócić uwagę na ich izolację. Przecież oprócz funkcji bezpieczeństwa, muszą również odpowiednio izolować ciepło tak, aby nie wydostawało się ono na zewnątrz i odwrotnie. W tym przypadku za izolację ciepła odpowiedzialny jest materiał, z którego drzwi zostały wykonana, a dodatkowo konstrukcja ościeżnicy i skrzydła. Ich odpowiednie osadzenie sprawi, że zapewniona będzie zarówno izolacja cieplna, jak i akustyczna.
Dobre drzwi zewnętrzne to też takie, które są odporne na działanie wilgoci, promieni słonecznych, śniegu i deszczu. Jest to ważne zwłaszcza, w przypadku drzwi w domkach jednorodzinnych. Dla ochrony wejścia można pokusić się o zamontowanie zadaszenia, które ochroni i przed deszczem i przed słońcem.

Dopiero, jeśli weźmiemy pod uwagę te czynniki, możemy rozejrzeć się za drzwiami, które będą ładnie wyglądały. Zwykle wybieramy je ze zwróceniem uwagi na styl, który we wnętrzu panuje. Wiadomo, że do bardziej klasycznego wnętrza będziemy chcieli dobrać podobne drzwi, często bogato zdobione, o złoconych, masywnych klamkach. W przypadku wnętrz nowoczesnych zdecydujemy się raczej na surową geometrię i proste, aczkolwiek eleganckie klamki, podobnie, jeśli chodzi o okucie drzwi.


o autorze
M.B.

Artykuł pochodzi z serwisu:
http://albercik.pl'>Albercik.pl - darmowe artykuły do przedruku na strony www

Podobne artykuły

Jak przygotować się do pierwszego spotkania z projektantem?
Jak przygotować się do pierwszego spotkania z projektantem?
Czytaj
Pustka nad salonem a antresola – co wybrać?
Pustka nad salonem a antresola – co wybrać?
Czytaj
Strop Teriva a żelbetowy monolityczny - różnice i zalety
Strop Teriva a żelbetowy monolityczny - różnice i zalety
Czytaj
Dach okapowy a bezokapowy - różnice i zalety
Dach okapowy a bezokapowy - różnice i zalety
Czytaj

czeka na ciebie

miejsce o którym marzysz

Wybieraj spośród setek autorskich projektów domów

Wybierz dom
c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b