Gotowe projekty domów na wąską działkę

Wąskie i długie działki zyskują na popularności, ponieważ koszt ich zakupu jest znacznie mniejszy niż tych szerokich opartych na planie kwadratu.

Gotowe projekty domów na wąską działkę

Na zdjęciu gotowy projekt domu Ka28S

Kupno działki do 16 m szerokości nie musi oznaczać trudności w wyborze projektu ani podczas budowy. Należy jednak uwzględnić jej specyficzne wymogi. W takim wypadku nie sprawdzi się rozłożysty projekt domu jednorodzinnego, dlatego inwestorzy najczęściej decydują się na gotowy projekt domu jednorodzinnego z użytkowym poddaszem. Gotowy projekt domu na wąską działkę dla kilkuosobowej rodziny, z garażem i dużym, słonecznym salonem? Nic prostszego, na rynku dostępnych jest wiele gotowych projektów spełniających te wymagania.

Praktycznie każdy gotowy projekt domu można dostosować, do indywidualnych wymiarów działki inwestora podczas procesu jego adaptacji. Zwykle gotowy projekt domu na wąską działkę wykorzystuje powierzchnię piwnicy, poddasze oraz piętro, ponieważ trudno jest wybudować wygodny, funkcjonalny dom parterowy na wąskiej działce, choćby ze względu na konieczność zachowania odpowiednich odległości od granicy posesji.

Aktualne warunki techniczne zostały ściśle określone w Obwieszczeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17.07.2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W przywołanym wyżej obwieszczeniu czytamy, iż gotowy projekt domu musi być oddalony od granicy działki o 3 metry w przypadku ściany bez otworów oraz 4 metry, gdy ściana posiada drzwi lub okna. Niektóre części budynku mogą znajdować się bliżej granicy, np. przewidziane przez gotowy projekt domu - okapy, gzymsy, balkony lub daszki nad wejściem oraz galerie, tarasy, schody zewnętrzne, pochylnie lub rampy mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną.

Gotowy projekt domu z garażem może powstać również na wąskiej działce, wystarczy tylko przeanalizować funkcjonalność oraz praktyczny aspekt późniejszego użytkowania. Największym problemem będzie usytuowanie bramy wjazdowej oraz garażu. Zbyt wąski wjazd lub duży kąt skrętu spowoduje problemy podczas codziennego parkowania pojazdu. Gotowy projekt domu na wąskiej działce zwykle przewiduje wykonanie garażu przed domem od strony ulicy, dlatego też wjazd do niego nie będzie powodował problemu, ponieważ brama będzie się znajdować tuż przed jego drzwiami. Natomiast wejście w gotowy projekt domu bez problemu zmieści się na bocznej ścianie budynku.

Właściciele wąskich działek zwykle decydują się na gotowy projekt domu z użytkowym poddaszem lub piwnicą. Często to właśnie ona staje się jedynym miejscem na kotłownię czy też przydomowy warsztat, lecz jednocześnie jest droższym rozwiązaniem. Lepszym wyborem jest gotowy projekt domu z użytkowym poddaszem, bowiem część pomieszczeń można przenieść z parteru na piętro, zostawiając na dolnej kondygnacji, tylko strefę dzienną tj. salon oraz kuchnię i łazienkę dla gości. Szczególnie w dużych miastach, gdzie ceny na m2 działki są bardzo wysokie, idealnym rozwiązaniem będzie gotowy projekt domu szeregowego lub tzw. bliźniak, ponieważ często będą się one znacznie lepiej prezentować niż wąskie podłużne domy parterowe.

Zakup wąskiej działki nie musi oznaczać ograniczeń i trudności w jej zagospodarowaniu. Wystarczy wybrać odpowiedni gotowy projekt domu, a następnie poddać go adaptacji. Gotowe projekty domów na wąskiej działce to wyselekcjonowane wzory, idealnie odpowiadające obowiązującym warunkom zabudowy.

Gotowe projekty domów na waską działkę:
- Ka37
- Ka33
- Ka31S
- Ka28S
- Ka25
- Ka13S
- Ka12S
- Ka1


Na zdjęciu gotowy projekt domu Ka28S

Podobne artykuły

Jak przygotować się do pierwszego spotkania z projektantem?
Jak przygotować się do pierwszego spotkania z projektantem?
Czytaj
Pustka nad salonem a antresola – co wybrać?
Pustka nad salonem a antresola – co wybrać?
Czytaj
Strop Teriva a żelbetowy monolityczny - różnice i zalety
Strop Teriva a żelbetowy monolityczny - różnice i zalety
Czytaj
Dach okapowy a bezokapowy - różnice i zalety
Dach okapowy a bezokapowy - różnice i zalety
Czytaj

czeka na ciebie

miejsce o którym marzysz

Wybieraj spośród setek autorskich projektów domów

Wybierz dom
c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b