Jak wybrać działkę marzeń

Jak wybrać projekt marzeń. Ta sytuacja powinna nam się już rozjaśnić po przeczytaniu poprzedniego artykułu. Warto zadać sobie kolejne kluczowe pytanie mianowicie: Jak wybrać działkę ?

Jak wybrać działkę marzeń


Wybór działki, choć może nie wydać się tak istotny, jak wybór projektu, również powinien zostać przez nas wnikliwie przeanalizowany. O ile dom i jego wnętrze przez lata będą przez nas wielokrotnie zmieniane i aranżowane, tak błędy powstałe przy wyborze odpowiedniego gruntu nie będą łatwe do skorygowania.

Jedną z najważniejszych cech działki jest lokalizacja. W jej wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na tryb naszego życia oraz możliwości dojazdu do miejsc, w których często bywamy. Ceny działek oddalonych od centrum przeważnie są atrakcyjniejsze, jednak w przyszłości mogą kosztować nas nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim czas i nerwy zjedzone na staniu w korkach lub oczekiwaniu na autobus 

Enigmatycznie brzmiący, skrót MPZP , czyli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (lub w przypadku jego braku, tzw. Stadium), może zniweczyć nasze plany podziwiania zachodu słońca z tarasu na drugim piętrze naszego wymarzonego apartamentu, zezwalając na danym terenie na budowę wyłącznie domków jednorodzinnych. Plany te mogą również definiować na danym terenie maksymalną ilość pięter w budynkach, rodzaj zastosowanego dachu czy nawet ilość miejsca między budynkiem a granicą działki. MPZP może również podpowiedzieć, że niebywale atrakcyjna cena działki kupowanej od staruszki postanawiającej spędzić długo wyczekiwaną emeryturę na Hawajach, tak naprawdę oznacza możliwość wybudowania w sąsiedztwie np. nowoczesnej spalarni śmieci przy PRAWIE niewyczuwalnych aromatach, w praktyce niszczących rytuał rozkoszowania się aromatem porannej kawy. 

Nim podejmiemy decyzję o kupnie, zwróćmy uwagę nie tylko na samą działkę, ale i jej sąsiedztwo tzn. dostęp do sklepów, komunikacji miejskiej, szkół lub np. obiektów sportowych. Zwróćmy też uwagę, jak wygląda droga prowadząca do naszej działki i jeśli jej stan pozostawia wiele do życzenia, zastanówmy się, jak będzie wyglądała o innych porach roku (gdy np. zima znów zaskoczy drogowców) oraz kiedy możemy liczyć na jej modernizacje. Działka przy często uczęszczanej jezdni wiązać może się z hałasem, natomiast piaskowa zbitka może powodować tumany kurzu wlatujące przez otwarte okno przy każdym, pędzącym królu szos. Przed ostatecznym wyborem, warto pokonać trasę do najczęściej odwiedzanych miejsc, aby sprawdzić, ile czasu może zająć nam podróż np. w godzinach szczytu.

Mając już upatrzoną działkę w odpowiedniej lokalizacji, zastanówmy się, czy odpowiada nam jej wielkość. Warto zaznajomić się z ograniczeniami narzucanymi przez prawo, które wymuszają na nas konieczność zachowania minimalnych odległości od granicy działki, od drogi, od szamba itp. Duża działka pozwala na większą dowolność w wyborze projektu oraz ułatwia stworzenie prywatności.

Przytoczone wymogi odbijają się również na kształcie działki. Najmniejsze ograniczenia stawia działka zbliżona do kwadratu. W przypadku działek o kształcie wydłużonego prostokąta przyjmuje się, że dla budownictwa jednorodzinnego powinna mieć minimum 16 metrów. Najwięcej komplikacji stawiają działki o kształcie trapezu.

Istotne jest również ukształtowanie terenu. Jeśli działka nie jest płaska warto, aby południowa część planowanego domu była odsłonięta, co przez możliwość swobodnego ogrzewania przez słońce, ograniczy wysokość przyszłych rachunków. Działki nachylone na północ mogą sprawić, że w domu będzie ciemno i zimno.

Nie kupujmy więc działki nieprzygotowani, ponieważ, zły wybór na początku naszej ścieżki może zniweczyć całą drogę do wybudowania własnego domu.

 

Podobne artykuły

Świadectwo charakterystyki energetycznej – kogo dotyczy?
Świadectwo charakterystyki energetycznej – kogo dotyczy?
Czytaj
Dom do 70 m2 powierzchni zabudowy – wybuduj bez pozwolenia
Dom do 70 m2 powierzchni zabudowy – wybuduj bez pozwolenia
Czytaj
Bezpieczny kredyt 2% - jakie są warunki tego programu?
Bezpieczny kredyt 2% - jakie są warunki tego programu?
Czytaj
Dom o powierzchni do 35 m2 – czy wymaga pozwolenia na budowę?
Dom o powierzchni do 35 m2 – czy wymaga pozwolenia na budowę?
Czytaj

czeka na ciebie

miejsce o którym marzysz

Wybieraj spośród setek autorskich projektów domów

Wybierz dom
c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b