Jak zadbać o własny kominek?

Jeżeli chcemy w pełni korzystać z naszego kominka powinniśmy o niego odpowiednio zadbać. Systematycznie usuwać popiół, czyścić przednią szybę, czyścić komorę spalania oraz regularnie czyścić przewód kominowy.

Jak zadbać o własny kominek?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że popiół powinien być regularnie usuwany z kominka. Jeżeli zostawimy popiół w szufladzie może to spowodować korozję rusztu czy też popielnika. Nie mówiąc już o tym, że usuwanie popiołu dobrze wpływa na cyrkulację powietrza, a co za tym idzie na jakość spalania. Usuwając popiół pamiętaj, że powinno się go ściągać 12 godzin o jego zgaszenia. Niestety nie zawsze masz pewność o której zgasł ogień, dlatego przygotuj sobie metalowy pojemnik który będzie mógł przechowywać gorący popiół. Uwaga - pojemnik nie może stać na łatwopalnym podłożu.

Po usunięciu popiołu należy zająć się czyszczeniem komory spalania. Elementy rusztu można czyścić za pomocą pogrzebacza, zgarniacza oraz szczotki. Częstotliwość czyszczenia komory spalania zależy od jakości drewna jakim palimy w kominku. Najlepiej wybrać drewno z drzew liściastych. Drzewa iglaste posiadają znacznie więcej żywicy, przez co wewnątrz komina mogą tworzyć się większe osady. Drewno powinno być odpowiednio wysuszone, ponieważ po pierwsze lepiej się pali, a po drugie para wodna nie będzie osadzać się w kominku.

Szyba w kominkach to produkt żaroodporny, który jest odporny nawet na bardzo wysokie temperatury. Nie rozszerza się pod wpływem temperatury i tak naprawdę wszystkie uszkodzenia dzieją się  tylko w przypadku uderzenia mechanicznego. Szybę czyścimy specjalnymi preparatami, które nie tylko ułatwiają tą czynność, ale i powodują, że osady sadzy znacznie gorzej przylegają do szyby.

Nigdy ale to przenigdy  nie stosuj wody do zagaszania kominka – chyba, że nastąpił nagły wypadek. Woda sprawia, że sadza unosi się do komina bardzo go zanieczyszcza, sprawiając, ze nie ciągnie on tak dobrze jak powinien. Czyszczenie przewodów kominowych powinno odbywać się dwa razy w roku. Tak przygotowany kominek będzie nie tylko czysty, ale i bezpieczny – dzięki takiemu przygotowaniu unikniemy zagrożeń pożarowych.

Jeżeli mówimy o czyszczeniu kominka to nie chodzi nam tylko i wyłącznie o wkład kominkowy. Odpowiednio zadbany kamień wokół kominka oraz żaroodporne elementy sprawią, że pomimo upływu lat nadal będzie się on świetnie prezentował. Tutaj powinniśmy stosować preparaty dobrane do kamienia jakim obłożyliśmy kominek. Do żeliwnych elementów najlepiej używać preparatów w piance i pozostawić je na kilka minut. Po upływie określonego czasu z łatwością usuniemy brud, bez szorowania.

Regularne czyszczenie sprawi, że salon będzie się znakomicie prezentował. Takie czynności z pewnością sprzyjają rzadkim naprawom kominków.

O autorze
Monika Szczypka

Artykuł pochodzi z serwisu:
http://albercik.pl'>Albercik.pl - darmowe artykuły do przedruku na strony www

Podobne artykuły

Jak przygotować się do pierwszego spotkania z projektantem?
Jak przygotować się do pierwszego spotkania z projektantem?
Czytaj
Pustka nad salonem a antresola – co wybrać?
Pustka nad salonem a antresola – co wybrać?
Czytaj
Strop Teriva a żelbetowy monolityczny - różnice i zalety
Strop Teriva a żelbetowy monolityczny - różnice i zalety
Czytaj
Dach okapowy a bezokapowy - różnice i zalety
Dach okapowy a bezokapowy - różnice i zalety
Czytaj

czeka na ciebie

miejsce o którym marzysz

Wybieraj spośród setek autorskich projektów domów

Wybierz dom
c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b