O zakupie nowoczesnych okien

W dzisiejszych czasach w sprzedaży znajduje się ogromna liczba rozmaitych modeli okien. Dlatego też przed dokonaniem zakupu warto dopasować nasze przyszłe okna do uwarunkowań danego budynku, aby cieszyć się ich wysoką funkcjonalnością i nieprzeciętnym wzornictwem.

O zakupie nowoczesnych okien

Rozmieszczenie okien
Podstawową kwestią przed zakupem okien jest ich rozmieszczenie w budynku, w którym zamierzamy je zainstalować. W przypadku nieruchomości już istniejących nasze możliwości będą co prawda nieco ograniczone, jednak kiedy mamy taką sposobność, powinniśmy zadbać o to, by nie umieszczać okien od północnej strony budynku. Wynika to z faktu, że rozmieszczenie okien od strony południowej, wschodniej i zachodniej zapewnia budynkowi korzystniejszy bilans energetyczny, a jego użytkownikom umili korzystanie z lokalu za sprawą lepszego naświetlenia. Sposobem na nadmierne nasłonecznienie latem będą zasłony okienne – najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie rolet zewnętrznych, które poza ochroną przed promieniami słonecznymi posiadają także wiele innych funkcji. Należy mieć jednakże na uwadze fakt, że obecnie właściwie wszystkie okna instaluje się w specjalnej warstwie ocieplającej, co na okoliczność montażu rolet może rodzić konieczność uzupełnienia tej warstwy.

Wybór komfortowych okien
Za komfort bytowy panujący w naszym gospodarstwie domowym w bardzo dużej części odpowiedzialne są właśnie okna. Dlatego też należy dostosować ich parametry względem własnych oczekiwań. Obecnie najważniejszym bodajże atrybutem okien jest ich zdolność do izolacji cieplnej. Mniej więcej jedna czwarta energii cieplnej budynku tracona jest przez właściwości znajdujących się w nim okien, dlatego też powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na współczynnik przenikalności cieplnej danego modelu okna. Wspomniany współczynnik określa się symbolem Uw, a im jego wartość jest niższa, tym bardziej dane okno jest energooszczędne. Nagminną praktyką w sklepach i salonach sprzedaży jest podawanie wartości oznaczonej symbolem Ug, która określa współczynnik przenikalności cieplnej wyłącznie samej szyby. Wynika to z faktu, że szyba sama w sobie znamionuje się niższą przenikalnością cieplną niż okno w całości, w związku z czym jedynym wytłumaczeniem opisanego procederu jest niedoinformowanie potencjalnego klienta oraz skłonienie go do zakupu na podstawie nieprecyzyjnych danych.

Jeżeli zależy nam na tym, by nasze gospodarstwo domowe cechowało się możliwie jak największą oszczędnością energii, powinniśmy zakupić do niego okna o parametrze Uw wynoszącym poniżej 1W/m2K. Okna spełniające nadmienione kryterium zalicza się bowiem do produktów energooszczędnych. Warto zaznaczyć, że ich najbardziej innowacyjną odmianą jest pasywna forma budownictwa stolarki okiennej – wówczas parametr Uw posiada wartość niższą od 0,8W/m2K. Nie trzeba chyba dodawać, że wybór okien pasywnych pozwala na ogromne oszczędności w opłatach za energię cieplną.
Bardzo istotną funkcją okien jest również ich zdolność do izolacji dźwiękowej. Szczególnie w dużych miastach, gdzie notorycznie panuje duży hałas, tego typu właściwości docenimy najbardziej. Parametr izolacji dźwiękowej wyraża się wartością określoną decybelami, a im jest ona mniejsza, tym więcej hałasu wedrze się do wewnątrz zajmowanego przez nas budynku. Nie bez znaczenia, jeżeli chodzi o izolację dźwiękową, są zastosowane do jego produkcji materiały, które warunkują szczelność całej konstrukcji.

Atrakcyjny design
Poza atrybutami czysto pragmatycznymi, wielu klientów zwraca także uwagę na to, by posiadane przez nich okna cechowały się atrakcyjnym wzornictwem. Wynika to po części ze zmiany upodobań współczesnych konsumentów, jak i trendów w nowoczesnej architekturze, które w znaczny sposób eksponują stylistyczne cechy zastosowanej stolarki okiennej. W związku z tym wielu producentów wprowadziło do swej oferty rozmaite rozwiązania designerskie, dzięki czemu klienci mają możliwość doboru okien o optymalnym wystroju, odpowiadającym wyglądowi całego budynku.

Rozwiązania konstrukcyjne
Pod względem wykorzystanego do produkcji materiału możemy wyróżnić okna drewniane, okna PCV oraz okna drewniano-aluminiowe. Podstawową różnicą pomiędzy nimi, oczywiście oprócz zastosowanego surowca, jest cena i funkcjonalność. Okna wykonane z drewna są droższe od tzw. „plastikowych”, jednak z racji wykorzystania do ich wyrobu naturalnego materiału są zdrowsze w eksploatacji. Najbardziej innowacyjne i jednocześnie najnowocześniejsze pod względem technologicznym są wspomniane wcześniej okna drewniano-aluminiowe, a także okna plastikowe pokryte aluminiową nakładką. Tego typu okna gwarantują największą odporność na warunki atmosferyczne, jednakże są jednocześnie najdroższe z dostępnych na rynku.

Sprawa kluczowa – montaż
O funkcjonalności i długowieczności wybranych przez nas okien decyduje również ich prawidłowy montaż. Warto powierzyć go wykwalifikowanym robotnikom, albowiem nowoczesne okna wymagają wykorzystania odpowiedniej techniki instalacyjnej, a także stosunkowo łatwo je w trakcie błędnego montażu uszkodzić. Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup okien pasywnych lub energooszczędnych, nie będziemy w stanie cieszyć się z ich specyficznych właściwości bez zastosowania warstwowego montażu ciepłego. To skomplikowana procedura, dlatego też bez należytego przygotowania nie powinniśmy się do wspomnianego montażu zabierać samodzielnie.

Na podstawie przedstawionych wyżej informacji możemy wywnioskować, że w kwestii wyboru okien musimy gruntownie zastanowić się nad własnymi względem nich oczekiwaniami, albowiem źle dobrane okna przyczynią się do niższego odczuwanego przez nas komfortu bytowego. Wiadomo, najlepsze rozwiązania zwykle są najdroższe, dlatego też nie zaszkodzi zorientować się, czy bardziej będą odpowiadać nam okna energooszczędne, czy też wystarczą nam standardowe okna PCV. Cennik produktów z kategorii stolarki okiennej jest bowiem zróżnicowany i zależy od funkcjonalności poszczególnych wyrobów.

O autorze
Krzysztof Ustecki


Artykuł pochodzi z serwisu:
http://albercik.pl'>Albercik.pl - darmowe artykuły do przedruku na strony www

Podobne artykuły

Świadectwo charakterystyki energetycznej – kogo dotyczy?
Świadectwo charakterystyki energetycznej – kogo dotyczy?
Czytaj
Dom do 70 m2 powierzchni zabudowy – wybuduj bez pozwolenia
Dom do 70 m2 powierzchni zabudowy – wybuduj bez pozwolenia
Czytaj
Bezpieczny kredyt 2% - jakie są warunki tego programu?
Bezpieczny kredyt 2% - jakie są warunki tego programu?
Czytaj
Dom o powierzchni do 35 m2 – czy wymaga pozwolenia na budowę?
Dom o powierzchni do 35 m2 – czy wymaga pozwolenia na budowę?
Czytaj

czeka na ciebie

miejsce o którym marzysz

Wybieraj spośród setek autorskich projektów domów

Wybierz dom
c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b