Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?

Wentylacja w domu jest obowiązkowa i ściśle określona przez polską normę PN-83/B-03430. Jej głównym zadaniem, jest zapewnienie ciągłej wymiany powietrza w domu, z tym znajdującym się na zewnątrz. Prościej ujmując wentylacja w domu, powinna usuwać zużyte powietrze (czyli zanieczyszczone) i wprowadzać świeże. Więc nieważne czy zakupiłeś gotowy projekt domu, czy też architekt tworzy go na Twoje indywidualne zamówienie – będziesz musiał wybrać pomiędzy wentylacją grawitacyjną a mechaniczną.

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?

Na zdjęciu gotowy projekt domu Ka53

Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna – podstawowe różnice
Obecnie budujemy domy ze szczelnymi oknami, drzwiami oraz ścianami, co znacznie utrudnia naturalną wymianę powietrza. Wentylacja grawitacyjna sprawdzi się w sytuacji, gdy okna zostaną wyposażone w nawiewniki umożliwiające napływ powietrza z zewnątrz. Niestety i to może nie wystarczyć. Do prawidłowej wymiany powietrza, temperatura zewnętrzna nie powinna przekroczyć 12oC. Przy tak sprzyjających warunkach, wentylacja grawitacyjna zadziała, ponieważ dojdzie do wytworzenia różnicy ciśnień, która wprowadzi powietrze z zewnątrz. Przy wyższej temperaturze dodatniej na zewnątrz nawiewniki nie pomogą, ponieważ do pomieszczeń świeże powietrze nie napłynie i nie wypchnie zużytego, kratkami wywiewnymi.
Podsumowując wentylacja grawitacyjna, działa prawidłowo przy niskich temperaturach. Im niższa tym większa różnica ciśnień i sprawniejsza wentylacja pomieszczeń. Niestety, wentylacja grawitacyjna to duże straty ciepła w okresie zimowym, ponieważ do domu nawieje powietrze, o dokładnie takiej samej temperaturze jak na zewnątrz. Straty na wentylacji grawitacyjnej sięgać mogą nawet 50%. Często w takich sytuacjach zaklejamy lub zamykamy kratki wentylacyjne oraz nawiewniki, co prowadzi do braku wymiany powietrza. Poza miesiącami zimowymi, w przeważającej części roku, nie dochodzi do usunięcia powietrza przez kominy wentylacji grawitacyjnej. Dlatego też, jedyny sposobem na oczyszczenie powietrza staje się otworzenie okien. Nie poleca się takiego rozwiązania, ponieważ może ono prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia przeciągów oraz wprowadzania insektów. Ponadto, nadmierne wychłodzenie to duże straty ciepła i pieniędzy, o kurzu i hałasie z zewnątrz nie wspominając.

Rekuperacja – wentylacja mechaniczna
Gotowe projekty domów nowoczesnych, zwykle przewidują szczelne mury oraz okna. Dlatego też, najlepiej sprawdzi się kontrolowana wentylacja mechaniczna. Która dodatkowo oczyści i ogrzeje powietrze nawiewane, w wyniku odzysku ciepła z powietrza wywiewanego. Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna, filtruje powietrze oraz dostarcza je w idealnych proporcjach do każdego pomieszczenia. Ponadto, oszczędzamy podczas montażu pompy ciepła nawet do 15 tyś. zł., ponieważ dom z rekuperacją ma znacznie niższe zapotrzebowanie na ciepło.

Wentylacja mechaniczna – korzyści dla zdrowia
Większość z nas, przebywając w zamkniętych pomieszczeniach oddycha zanieczyszczonym powietrzem, bogatym w dwutlenek węgla oraz wilgoć. Nie zdając sobie sprawy, że brak wentylacji może wpływać na nasze samopoczucie – bóle głowy, senność, zmęczenie, a nawet powracające alergie i nudności. Dlatego też, w takich krajach jak Holandia oraz niektórych krajach Europy zachodniej wprowadzono, nakaz montażu wentylacja mechaniczna. Zapewniając mieszkańcom dostawę odpowiedniej ilości świeżego i przefiltrowanego powietrza w stałych cyklach. Dodatkowo oczyszczonego z wilgoci i zanieczyszczeń bytowych.

Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna – porównanie
Wentylacja grawitacyjna nawet przy sprzyjających warunkach pozwala tylko na częściową wymianę powietrza, powodując przy ty ogromne straty ciepła. Wentylacja mechaniczna to stała i kontrolowana, niezależna od warunków pogodowych wymiana powietrza z odzyskiem ciepła – a więc duże oszczędności na rachunkach za ogrzewanie w okresie zimowym. Do zalet wentylacja grawitacyjna zaliczamy; stosunkowo prostą budowę znacznie tańszą od rekuperacji, brak konieczności czyszczenia i naprawy, jej eksploatacja jest bardzo tania – koszty wynikają jedynie z konieczności wykonywania przeglądów kominiarskich i czyszczenia kominów. Niestety, jeżeli warunki atmosferyczne nie są sprzyjające, nie spełnia swojej roli. Ponadto nie ma możliwości regulacji, zaś latem pomieszczenia możemy wentylować tylko przez otworzenie okien (brak różnicy ciśnień). Dodatkowo, nie się zastosować filtrów powietrza i podłączyć systemów chłodzenia lub gruntowego wymiennika ciepła.
Wentylacja mechaniczna to znaczne oszczędności podczas codziennego użytkowania. Brak konieczności otwierania okien uchroni nas od szkodliwych przeciągów, hałasów oraz insektów. Ponadto jesteśmy w stanie utrzymać stałą temperaturę w domu, dzięki odzysku ciepła zimą i wymienniku gorąca latem. Wentylacja mechaniczna w domu, wymaga dostarczenia energii elektrycznej do urządzenia, które wynoszą ok. 0,35 gr./ dziennie oraz wymiany filtrów ok. 100 zł rocznie. Oczywiście brak dostawy prądu, to także brak wentylacja w domu. Mamy możliwość wyczyszczenia przewodów wentylacyjnych, co jest niewątpliwą zaletą. Wadą wentylacja mechaniczna jest możliwość awarii, ponieważ jak każde urządzenie może się zepsuć. Ponadto musimy przewidzieć dla niej odrębne miejsce w domu, które warto przewidzieć na etapie zakupu gotowy projekt domu.

Wentylacja w domu
Wentylacja w domu jest bardzo ważna, dlatego też poważnie zastanówmy się nad jej wyborem. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wentylacja mechaniczna. Niestety generuje ona dodatkowe koszty na etapie budowy gotowy projekt domu, lecz nasze dobre samopoczucie jest bezcenne.

Na zdjęciu gotowy projekt domu Ka53

Podobne artykuły

Świadectwo charakterystyki energetycznej – kogo dotyczy?
Świadectwo charakterystyki energetycznej – kogo dotyczy?
Czytaj
Dom do 70 m2 powierzchni zabudowy – wybuduj bez pozwolenia
Dom do 70 m2 powierzchni zabudowy – wybuduj bez pozwolenia
Czytaj
Bezpieczny kredyt 2% - jakie są warunki tego programu?
Bezpieczny kredyt 2% - jakie są warunki tego programu?
Czytaj
Dom o powierzchni do 35 m2 – czy wymaga pozwolenia na budowę?
Dom o powierzchni do 35 m2 – czy wymaga pozwolenia na budowę?
Czytaj

czeka na ciebie

miejsce o którym marzysz

Wybieraj spośród setek autorskich projektów domów

Wybierz dom
c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b