Zmiany istotne
Bez względu na to, czy kupujesz indywidualny projekt domu, czy sięgasz po ten gotowy, aby móc wbić pierwszą łopatę na swojej działce, musisz uzyskać pozwolenie na budowę. Oznacza to, że wszelkie wątpliwości i Twoje sugestie dotyczące konkretnych cech budynku muszą znaleźć się w projekcie i zostać zatwierdzone najlepiej przed wydaniem pozwolenia na budowę.
Zmiany istotne w projekcie domu oznaczają, że wprowadzone modyfikacje mogą wpłynąć na sposób jego użytkowania, zmienić całkowicie jego charakter i kształt albo staną się kwestią dyskusyjną w świetle obowiązujących przepisów.
Co wchodzi w skład zmian istotnych?
- sposób zagospodarowania działki lub danego terenu, na przykład przesunięcie budynku względem granic;
- parametry charakterystyczne domu, takie jak powierzchnia zabudowy, kubatura, długość, wysokość i szerokość, czy liczba kondygnacji;
- zmiany dające możliwość użytkowania budynku przez osoby niepełnosprawne;
- sposób użytkowania budynku albo jego części (na przykład zamiast siedzibą działalności gospodarczej budynek ma się stać lokalem mieszkalnym);
- zmiany względem ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
- zmiany wymagające opinii, uzgodnień lub pozwoleń opisanych przepisami szczegółowymi, na przykład pozwolenie od konserwatora zabytków;
- technologia budowy
- rodzaj stropu
- kąt nachylenia dachu
Zmiany nieistotne
To rodzaj zmian w projekcie architektonicznym, który nie ma większego wpływu na legalność postawienia danego budynku. Mogą one zatem być wprowadzane przez projektanta lub kierownika już w trakcie budowy, i wymagają jedynie wpisu do dziennika budowy. Tego rodzaju zmiany mogą obejmować wiele aspektów, na przykład:
- materiał poszycia dachowego,
- przebieg instalacji elektrycznej czy wodnej,
- liczba okien,
- modyfikacja ścian działowych
- przeznaczenie pomieszczeń – np. łazienka zamiast kuchni, sypialnia zamiast salonu.
Kontrola inspektora nadzoru budowlanego na placu budowy może wiązać się z koniecznością wstrzymania prac budowlanych lub wykonania projektu zamiennego. Oczywistym jest, że każdy inwestor chciałby uniknąć jakichkolwiek opóźnień w realizacji swoich zamierzeń. Dlatego właśnie warto dopilnować, aby wszelkie modyfikacje zostały odpowiednio zakwalifikowane i zgłoszone do właściwego organu.
Nowelizacja ustawy prawo budowlane z 2017 roku a odstępstwa istotne
W 2017 roku wprowadzono nowelizację ustawy prawo budowlane, która reguluje między innymi kwestię zmian istotnych. Otóż, w myśl aktualnych przepisów, odstępstwem istotnym nie jest zmiana dotycząca szerokości, długości lub wysokości budynku nieprzekraczająca 2% wartości wynikających z projektu oraz spełnia pozostałe opisane w nim warunki (takie jak np. możliwość użytkowania przez osoby niepełnosprawne). Odstępstwa w ramach tych 2% traktuje się jako granicę błędu i nie wymagają one dodatkowych opinii ani pozwoleń.
Inwestor, który decyduje się na gotowy projekt domu, nie musi znać się na prawie budowlanym ani na architekturze. Zgłasza się w końcu do specjalistów, których zadaniem jest wprowadzenie zmian pozwalających na lepsze dopasowanie budynku do jego potrzeb w sposób legalny.
Pamiętaj! W każdym oferowanym przez nasze biuro gotowym projekcie domu można wprowadzać dowolne zmiany. Do każdego zakupionego gotowego projektu z naszej oferty, dołączamy bezpłatną zgodę na zmiany w projekcie.
Dodatkowo otrzymasz również tablicę budowy, dziennik budowy i upominki firmowe.
Wybierz gotowy projekt domu z naszej oferty i spełnij marzenie o własnym domu!
https://projektyka.pl/projekty-domow/wszystkie-c19