Projekty domów: bliźniak czy dwulokalowy?


Projekty domów: bliźniak czy dwulokalowy?
2022/03/08 Dział ogólny

Projekt domu w zabudowie bliźniaczej
Bliźniak składa się z dwóch budynków mieszkalnych, które oddzielone są od siebie dylatacją. W większości przypadków wnętrze jednego domu, jest odbiciem lustrzanym drugiego.
Istnieją także projekty domów do zbliźniaczenia, których konstrukcja dopuszcza dobudowanie drugiego domu w przyszłości.
Bliźniaki mają osobne wejścia, dzięki temu zachowana jest prywatność mieszkańców. Każdy z budynków ma zaprojektowaną, niezależną od drugiego budynku konstrukcję. Takie domy można zaprojektować na dwóch osobnych działkach lub na jednej z możliwością jej późniejszego podziału.

Projekt domu dwulokalowego
Projekt domu dwulokalowego składa się z dwóch lokali mieszkalnych, które oddzielone są od siebie pojedynczą ścianą. Tego rodzaju budynek posadowiony jest na jednej działce i wspólnym fundamencie, ale ma osobne wejścia. Oznacza to, że działka, na której stoi, staje się współwłasnością obydwu właścicieli. Dom dwulokalowy najczęściej posiada lokale usytuowane obok siebie, tak jak w przypadku bliźniaka, ale może być też podzielony na lokale w poziomie – jedno mieszkanie na piętrze, a drugie na parterze.

Dla kogo projekt domu typu bliźniak lub dwulokalowy?
Tego typu budynki to dobry wybór dla deweloperów, którzy planują budowę kilku jednakowych domów. Wybudowanie bliźniaka lub domu dwulokalowego, pozwala na tańszą realizację inwestycji. Głównie o wyborze rodzaju budynku, decyduje zapis w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub wydana decyzja o warunkach zabudowy.
Projekty domów, o których mowa w tym artykule to odpowiedni wybór dla inwestorów, którzy ze względu na niższe koszty, a także komfort mieszkania blisko kogoś decydują się na takie rozwiązanie.

Jakie są wady projektów domów typu bliźniak lub dwulokalowy?
Bez względu na to, który rodzaj domu się wybierze, często taka bliskość z sąsiadem rodzi problemy. Może się zdarzyć, że w domach dwulokalowych niektóre pomieszczenia będą wspólne – na przykład piwnice lub garaż. Można tego uniknąć wybierając gotowy projekt domu dwulokalowego, w którym wspólnota zachowana jest tylko dla fundamentów i działki, ewentualnie którejś ze ścian. Poza ścianami oddzielającymi, bliźniaki nie mają części wspólnych. Świadomość obecności sąsiada za ścianą to dla wielu osób wada – jednak dla tych, którzy są przyzwyczajeni do bliskości rodziny lub sąsiadów może to stanowić dużą zaletę.
Niestety, w przypadku konieczności odnowienia elewacji, ścięcia drzewa czy wykonania remontów należy zawsze szukać ugody z właścicielem drugiego domu bądź lokalu. Znane są przykłady domów, których tylko jeden segment został odnowiony, zaś drugi popada w ruinę, co jest właśnie skutkiem braku zgody drugiego właściciela na przeprowadzenie remontu. Właściciel bliźniaka lub domu dwulokalowego nie może również zrobić nic ze ścianą rozdzielająca, jeśli zaszkodziłoby to jej spójności lub naruszyło prawo własności drugiego właściciela.

Projekty domów dwulokalowych i bliźniaków – zalety
Niewątpliwą zaletą domów dwulokalowych i bliźniaków jest możliwość wynegocjowania korzystnych warunków kupna materiałów budowlanych, gdyż kupuje się je na spółkę z drugim właścicielem domu i w dużych ilościach co daje pole do negocjacji ze sprzedawcą. Ważną zaletą podczas eksploatacji jest fakt dogrzewania siebie nawzajem, pomimo posiadania odrębnych instalacji grzewczych.
Wszelkie spory łatwiej jest rozstrzygać, gdy dokładnie wiadomo, czyjej działki czy części domu one dotyczą.
Takie projekty domów bardzo często wybierane są jako inwestycja. Wybierając bliźniaka, czy dom dwulokalowy o prostej, nieskomplikowanej bryle, koszt budowy końcowo będzie niższy, niż dwóch osobnych wolno stojących domów.

Jak wybrać dobry projekt domu w zabudowie bliźniaczej?
Chcąc wybudować dom na spółkę z inną osobą, warto pomyśleć o bliźniaku, który daje minimalnie większe pole do manewru, gdy chodzi o kwestie własności. Trzeba jednak pójść na wiele kompromisów, gdyż takie domy to zwykle własne lustrzane odbicia. Wymaga to współpracy i rozmów z drugim właścicielem na temat naszych potrzeb, preferencji i gustów. Warto przy tym posłuchać drugiej strony – być może jej spojrzenie na daną kwestię jest nieco inne, ale okaże się trafne, a dotąd nie brałeś go pod uwagę.
Projekty domów bliźniaków to wciąż dość rzadko wybierana kategoria wśród inwestorów prywatnych, jednak bardzo chętnie kupowana przez deweloperów. Widzą tu oni wiele korzyści inwestycyjnych i możliwości zagospodarowania w ten sposób nietypowych działek. W jednej części można zamieszkać, z kolei drugą część można wynająć. Warto się zastanowić nad kupnem tego typu projektu wybiegając o wiele lat w przyszłość, gdyż może się to okazać bardzo korzystnym posunięciem.

 

Projekt domu Ka216 - kliknij

Projekt domów w zabudowie bliźniaczej oraz dwulokalowej - kliknij

Pozostaw swój komentarz


WYSZUKIWARKAPopularne projekty

Ka33

Cena: 3699 zł 3999 zł
Zobacz projekt


Ka23

Cena: 4299 zł 4499 zł
Zobacz projekt


Ka34

Cena: 3599 zł 3899 zł
Zobacz projekt


Ka11

Cena: 4199 zł 4499 zł
Zobacz projekt


Masz pytania? Skontaktuj się z naszym konsultantem.

Jeśli interesuję Cię nasza ofertą lub masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszej działalności skontakuj się z nami.

Copyright 2014. "Autorska Pracownia Projektowa PROJEKTYKA Joanna Ratajczak" Wszelkie prawa zastrzeżone. design ZAMAT